BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Čo by ste mali jesť, aby ste sa vyvarovali bolestiam počas svojich dní?
zdroj: SAMphoto

Čo by ste mali jesť, aby ste sa vyvarovali bolestiam počas svojich dní?

Keď sa blížia „naše dni“, tak skoro všetky sme na tom rovnako. Máme chuť schovať sa pod perinou, ideálne s čokoládou alebo inými prehreškami. No to je veľká chyba!

Ovládať sa počas menštruácie je pre niektoré naozaj náročné. Môže za to samozrejme zmena hormónov. Zníži sa hladina estrogénu, zvýši progesterón a to vo veľkom ovplyvňuje naše chúťky. Zároveň počas cyklu klesá hladina sérotonínu – hormónu šťastia a sme náchylnejšie na depresie a smútok. A ten chceme mnohokrát zahnať nezdravými, sladkými alebo slanými jedlami. Mali by ste si však dať pozor na to, čo budete jesť. Nevhodnou stravou si totiž oveľa viac priťažíte. Môžete mať silnejšie krvácanie i bolestivejšie kŕče. Tak čomu sa teda vyvarovať?

Sladké

Povedať nie sladkému je ťažké takmer pre každú ženu. Cukor zhorší váš cyklus a môže spôsobiť oveľa silnejšie kŕče. Myslite na to, keď si najbližšie práve počas svojich dní budete otvárať ďalšiu čokoládu.

Slané

Slané chuťovky ako chipsy, oriešky či hranolky zadržujú vodu v tele, vďaka čomu sa môžete cítiť nafúknutejšie, trpieť plynatosťou. Ak predsa len máte chute na niečo slané, skúste to s nesolenými mandľami alebo kešu orieškami. Mandle obsahujú vysoké množstvo horčíka, ktorý nám pomáha uľavovať od bolesti a pomáha dodržiavať pitný režim. A čím viac vody piť budete, tým lepšie sa riedi menštruačná krv a odchádza z tela lepšie.

Biele pečivo

Rovnaký vplyv, ako cukor, majú i rafinované potraviny, najmä biela múka. Keďže pri svojom spracovaní prišli o najdôležitejšie zložky, vitamín B a vlákninu, je lepšie siahnuť po alternatíve. Celozrnnom pečive alebo hnedej ryži.

Káva

Ak ste prešli cez polovicu vášho cyklu, tak by ste sa voňavej kávy mali vzdať. Tvrdia to vedci, podľa ktorých práve kofeín zhoršuje priebeh cyklu. Nahradiť ju môžete bezkofeínovou alebo radšej siahnite (aspoň ráno) po čiernom, či zelenom čaji.

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio