BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Pozor na tieto chyby pri užívaní tabletiek! Robíte ich aj vy?
zdroj: SAMphoto

Pozor na tieto chyby pri užívaní tabletiek! Robíte ich aj vy?

Aby mali 100% účinok, mali by ste sa vyvarovať pri užívaní tabletiek týmto chybám.

Drvenie

Robí to väčšina z nás. Ale to je jedna z najväčších chýb. Tabletky by ste nemali drviť alebo rozpoľovať. Jedine vtedy, ak vám to povie samotný doktor. Väčšina tabletiek má totiž špeciálny poťah, ktorý má pomôcť pozvoľnému uvoľňovaniu, chráni tak pred vedľajšími účinkami a príliš silnou dávkou a čo je najdôležitejšie, pomáha chrániť našu žalúdočnú sliznicu. A práve týmto spôsobom ten poťah narušíte.

Nemiešajte

Riskovať by ste to nemali ani v kombinácii s doplnkovými tabletkami, ktoré užívate denno-denne. Navonok pôsobia tieto tabletky neškodne, ale v spojitosti s liekmi, ktoré vám lekár predpísal, si môžete pohoršiť. Napr. zvýšením krvného tlaku, zrážaním krvi. Ak si pôjdete nové lieky vybrať, konzultujte to radšej s lekárnikom.

Zatrepanie

Pri tekutých liekoch by ste mali vždy myslieť na jedno. Pretrepanie. Vždy pred užívaním poriadne zatrepte fľaškou, aby sa všetky látky dôkladne premiešali. Inak zostanú dôležité látky na dne a vaša medicína bude mať zoslabený účinok.

Pozor na to, kedy ich užívate

Niektoré lieky by ste tesne pred spaním užívať nemali. Napríklad sirup proti kašľu. Jednak vás bude nútiť k vykašliavaniu a vy sa možno v noci vďaka tomu nevyspíte. A potom je tu aj ohrozenie zubov. Množstvo takýchto sirupov obsahuje cukry, takže ničíte nimi zubnú sklovinu. Čistite si teda zuby až po vypití sirupu alebo si skúste kúpiť taký, ktorý neobsahuje cukor.

Vynechajte tieto nápoje

No a na záver rada, s čím nekombinovať lieky. Počas choroby by ste sa mali napríklad vzdať ovocných štiav, najmä grapefruitového džúsu. Ten ovplyvňuje vstrebávanie niektorých liekov. A vynechanie alkoholu by malo byť samozrejmosťou aj vtedy, ak vás na to v doktor či lekárnik neupozornia. Najlepšie je lieky zapíjať čistou vodou.

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio