BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Fenomén s názvom biomatky: Môžu si samy za to, že ich verejnosť vníma tak zle?
zdroj: SAMphoto

Fenomén s názvom biomatky: Môžu si samy za to, že ich verejnosť vníma tak zle?

Kedysi existovali len matky. A nič zlé nikto za týmto označením nehľadal. No teraz sú tu biomatky, prípadne ekomatky, na ktoré sa verejnosť u nás pozerá stále cez prsty. Prečo?

Môžu si za to samy (?)

Kto sú vlastne biomatky? Ak to zhrnieme globálne, tak sú to presne tie matky, ktoré používajú látkové plienky namiesto jednorazových, všetku stravu pripravujú doma, príkrmy si robia len a len vlastné, deti nosia v šatkách, mnohé nemajú žiadne kočíky, hodiny trávia na internetových fórach, deťom dôkladne vyberajú hračky, televízia, tablety, telefóny sú tabu, rovnako tak i lieky. Áno, toto je také všeobecné zhrnutie. Samozrejme, mnoho vecí, ktoré sme práve vymenovali, sa nedá považovať za zlé. Ale problémom je, keď začnú svojim správaním tak trochu ohrozovať svoje dieťa. Množstvo biomatiek napríklad namiesto liekov dáva deťom homeopatiká a vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, rodiť chcú doma... A hlavne samy odsudzujú ostatné matky.
Ženy, ktoré podľahli biofenoménu veľakrát nevedia odhadnúť správnu mieru. To platí i pri biomatkách, a to je najväčší problém.
Samozrejme, sú toho názoru, že to, čo robia, je pre ich dieťa dobré. Pretože každá matka chce pre svoje dieťa to najlepšie. Ale všetkého veľa škodí. A najmä vďaka nim je toto označenie brané ako urážka. Pretože svoj pohľad na materstvo jednoducho prefanatizovali.
Do jedného vreca zvykneme hádzať i matky, ktoré sa od týchto inšpirovali čo i len jednou vecou. Akonáhle vidíme napríklad dieťa v šatke, hneď si myslíme, že ho tam nosí „premotivovaná“ mamička, ktorá odmieta výdobytky dnešnej doby... Alebo, keď žena radšej dieťaťu niečo upečie, namiesto toho, aby mu kúpila sladkosť v potravinách... Nemusí pritom ísť o biomamu v pravom zmysle slova. Preto si dávajte veľký pozor na to, koho takto označíte.

SAMphoto

Mamičky o biomatkách

Čo si však o týchto ženách myslia matky, ktoré sú "len" matkami? „Rešpektujem ich rozhodnutie ísť týmto smerom. Vôbec mi to nevadí, iba pokým ma nezačnú poučovať a nesnažia sa silou-mocou presvedčiť druhých o tom, že len táto ich cesta výchovy a starostlivosti je správna,“ prezradila nám jedna z čitateliek.
„Donedávna som si pojem „biomatka“ spájala len so ženami, ktoré sa snažili stravovať bio potravinami. Až neskôr som sa dozvedela, že ich vízia rodičovstva je úplne iná. Zhrozila som sa napríklad pri zistení, že mnohé nenavštevujú lekárov,“
zveruje sa nám ďalšia čitateľka, taktiež mamička.

Samozrejme existujú i v tomto prípade výnimky a nechceme niekoho bezdôvodne odsudzovať. Ak však budú mamičky s predponou bio stále odmietať a rešpektovať názor tých ostatných, nemôžu sa čudovať, že verejnosť ich bude skôr odsudzovať, ako obdivovať.

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio