BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Nie je únava ako únava: Tieto 4 vážne choroby môže spustiť nedostatok spánku
zdroj: Photo by Vladislav Muslakov on Unsplash

Nie je únava ako únava: Tieto 4 vážne choroby môže spustiť nedostatok spánku

I keď spánok zohráva veľmi dôležitú úlohu, veľa ľudí ho skutočne zanedbáva.

Vedecké výskumy odhalili, čo sa deje s ľudským telom, ktoré trpí pravidelným nedostatkom spánku. Okrem nedostatku energie počas bežných pracovných dní sa to odzrkadlí aj na našom zdraví. Privodiť si môžete veľmi závažné choroby. 

Kardiovaskulárne ochorenia

Zlý či nedostatočný spánok je škodlivý pre naše srdce. Dlhoročné štúdie dokázali, že slabý spánok skutočne nepriaznivo pôsobí na srdce. Výskum potvrdil, že zo 657 ruských mužov, ktorí prežili srdcový infarkt, až 2/3 mali problémy so spánkom. 

Depresia

Ďalší výskum potvrdil, že existuje reálna súvislosť medzi nedostatkom spánku a samovraždami. Počas 10-ročnej štúdie, až 20 zo 420 účastníkov, ktorí spáchali samovraždu, trpeli nedostatkom spánku. Štatisticky to znamená, že ľudia, ktorých trápi nedostatok spánku majú 1,4-krát vyššiu tendenciu spáchať samovraždu. S pribúdajúcim vekom a stresom sa toto riziko zvyšuje. 

Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Obezita a cukrovka

Fakt, že cukrovka predchádza obezite je známy. Ako to však súvisí so spánkom? Výskum preukázal, že nedostatok spánku zhoršuje hromadenie mastných kyselín v tele. To nepriaznivo vplýva na hladinu cukru v krvi. 

Alzheimerova choroba

Nesprávne spánkové návyky vedú k vzniku tiež k vzniku tohto vážneho ochorenia. Taktiež môže urýchliť aj samotný priebeh daného ochorenia. Do výskumu bolo zapojených 70 ľudí vo veku 53 až 91 rokov. Tí, ktorí priebežne hlásili zlé spánkové návyky, boli zistené vyššie hodnoty zlúčeniny, ktorá priamo súvisí so vznikom Alzheimerovej choroby.

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio