BEAUTY.sk BEAUTY.sk

3 najhoršie zlozvyky, na ktoré by ste tesne po jedle mali zabudnúť
zdroj: Photo by rawpixel on Unsplash

3 najhoršie zlozvyky, na ktoré by ste tesne po jedle mali zabudnúť

Toto po jedle už viac nerobte!

Okrem toho, že nasledujúce nesprávne návyky tesne po jedle spôsobujú žalúdočné problémy, tak výrazne zhoršujú naše trávenie. Preto sa im nabudúce vyvarujte. 

Ležanie a spánok

Najväčší a najčastejšie praktizovaný zlozvyk, ktorého sa mnohí z nás pravidelne dopúšťajú. Platí, že keď spíme, tak odpočíva nielen naše vedomie, ale v rovnakom móde je aj zvyšok nášho tela. Teda aj naša tráviaca sústava. Preto sa spánok po jedle priam zakazuje. Neodporúčajú sa ani polohy ležmo, pretože tiež majú nepriaznivé vplyvy na trávenie. Pravidelný "šlofík" po obede môže dokonca viesť k trvalým žalúdočným problémom. 

unsplash.com

Zvýšená fyzická aktivita

Mnoho ľudí sa domnieva, že fyzická aktivita je po jedle pre naše telo prospešná. No pravda je troška iná. Zvýšená pohybová aktivita spôsobuje, že náš tráviaci trakt sa zastaví a prestane vstrebávať živiny z jedla. Preto sa odporúča iba obyčajná, príjemná prechádzka, ktorá nie je priveľmi náročná či dlhá. 

Fajčenie a káva

Podľa tvrdení expertov je fajčenie po jedle horšie ako samotný zlozvyk, pretože jedna cigareta na plný žalúdok má na naše telo rovnaký účinok ako 10 cigariet. Ak si k tomu nebodaj doprajete aj poobedňajšiu kávičku, robíte obrovskú chybu. Nepomôžete si ani čajom, pretože za všetko môže kofeín obsiahnutý v týchto nápojoch. Ten viaže železo a tak výrazne spomaľuje trávenie. Po jedle si doprajte aspoň hodinovú prestávku a cigaretu či kávu (alebo čaj) si doprajte až potom. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio