BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Počet single ľudí stúpa. Aké prekážky nám stoja v ceste za hľadaním partnera?
zdroj: Photo by Keenan Constance on Unsplash

Počet single ľudí stúpa. Aké prekážky nám stoja v ceste za hľadaním partnera?

Napriek moderným technológiám, ktoré nám na prvý pohľad uľahčujú život, máme problém nadväzovať vzťahy.

V súčasnosti funguje iný model nadväzovania vzťahov ako fungoval kedysi. Je pre nás bežnou súčasťou zoznamovať sa na Tinderi, Badoo, baliť niekoho prostredníctvom lajkov alebo šťuchnutí. Avšak napriek tomu je množstvo skvelých ľudí samo a nemajú naplnenú základnú ľudskú potrebu, ktorou je partnerský vzťah. Štatistiky tohto tichého celo-spoločenského problému odhaľujú, že sa Slovensko nachádza na spodných priečkach medzi európskymi krajinami v čase strávenom so svojimi blízkymi. Dokonca až 13% Slovákov nemá nikoho, s kým by sa mohlo deliť o svoje problémy, zároveň však len 0,5% žije samo dobrovoľne. Prečo sme teda sami? Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

Životný štýl 

Žijeme v zrýchlenej dobe, kedy máme ambíciu stihnúˇ toho počas dňa (života) čo najviac. Ak máme prácu a záväzky, nemáme čas ísť hľadať do mesta partnera, vlastne ani nemáme priestor, kde toho človeka spoznať. Cestujeme, študujeme, venujeme sa kariére, až prídeme do bodu kedy si povieme: „Okej som ready!“ Avšak zrazu nie je s kým. Dostaneme nálepku starý mládenec alebo stará dievka, ktorú nemusia ani vysloviť cudzí ľudia, ale my sami ju podvedome vnímame a vzbudzuje v nás pocit menejcennosti, že nie sme dosť dobré.

StockSnap_YQ4VNAUB9K
https://stocksnap.io/

Minulosť

V hlave máme staré stereotypy, ako sa kedysi chodilo na tanečné zábavy a ľudia si zobrali prvého partnera, s ktorým si viac-menej rozumeli. Tieto vzorce sú však pre dnešnú dobu nefunkčné. My ženy sme boli zvyknuté, že chlap má byť ten, kto urobí prvý krok. Osloví nás, zvádza, nepotrebuje pomoc a zmákne to. A žena je tá, ktorá čaká. Dá najavo som tu, som voľná, tak príď a urob čo treba. Avšak doba sa zmenila. Sme samostatné, energické, zastávame vysoké funkcie a muži sa nás častokrát boja osloviť.

Očakávania

Máme ich všetci, ale niekedy naozaj neuveriteľne prehnané. Veľakrát máme presnú predstavu, ako má náš vysnívaný partner vyzerať a veľmi často sa opakuje, že chceme stretnúť niekoho, kto už je vyzretý hotový človek. Lenže partnerstvo je čarovné práve v tom, že jeden druhého vedieme a spolu sa vyvíjame, oťukávame a učíme sa robíť kompromisy. A ako sa hovorí zvyk je železná košeľa, preto ak človek žije dlhodobo sám a bez kompromisov, len ťažko sa bude prispôsobovať niekomu inému.

Porovnávanie

Nástrahy dokonale upravených fotiek na nás číhajú všade. Na sociálnych sieťach, v časopisoch, televíznych reklamách či billboardoch. Racionálne si uvedomujeme, že to nie je skutočnosť, napriek tomu sa tieto podnety dostávajú do nášho mozgu a my ich nasávame ako špongia. Máme pocit, že všetci okolo nás majú plnohodnotný vzťah, žijú v harmónii a sú pekní, šťastní a chudí. Vo finále sme však zahltení klamstvami navôkol a žijeme v ilúzii, ktorá nás každodenne ovplyvňuje.


Imaginárne prekážky v hlave 

Tým, že sme prekonali niekoľko rozchodov sa už bojíme sklamania a radšej volíme samotu. Máme akýsi blok v našom vnútri a podvedome si už od začiatku nahovárame, čo všetko sa môže pokaziť. Zo vzťahu nakoniec zdupkáme rýchlosťou blesku a sami si nechceme priznať, aký bol pravý dôvod. Veľakrát to však môže byť práve strach z emočnej bolesti, ktorý treba prekonať.

Online zoznamky 

Sú v súčasnej dobe hrozbou pre všetkých ľudí, ktorí túžia po láske. Dávajú nám pocit neobmedzených možností a klamlivo ukazujú množstvo ľudí “na trhu” randenia. Ale kvantita sa nerovná kvalite. Taktiež pekná profilová fotografia a zopár rovnakých lajknutých fanpageov nehovorí nič relevantné o našej kompatibilite s partnerom. Je to svet krivých zrkadiel, a preto  je dobré netráviť vo virtuálnom svete veľa času.

Oveľa viac ako kedykoľvek predtým komunikujeme cez technológie a častokrát vyznáme lásku alebo ukončíme vzťah bez toho, aby sme videli tvár nášho partnera. A to je naozaj problém, z ktorého vzniká veľa nedorozumení, iných interpretácií a strata schopnosti čítať a rozumieť človeku. Nezľahčujme si život a dajme priestor osobnej komunikácii, ktorá sa stráca z medziľudskej komunikácie.

Najnovšie z kategórie: Vzťahy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio