BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Ako je to s pitným režimom naozaj? Zabudnite na dva litre! V skutočnosti vám stáči i takéto množstvo vody
zdroj: SAMphoto

Ako je to s pitným režimom naozaj? Zabudnite na dva litre! V skutočnosti vám stáči i takéto množstvo vody

Jeden povedal tak, druhý onak... Tak kde je naozaj pravda?

Určite i vy často počúvate, ako je nevyhnutné piť veľa vody. Áno, voda je dôležitá pre náš organizmus z viacerých dôvodov, no tým hlavným je samozrejme i správne fungovanie obličiek. Pri nedostatku tekutín zadržujú obličky toxíny v tele, ktoré by však mali byť vylúčené. Málo vody má tiež za následok zhusťovanie našej krvi, čo vedie k zlému prekrveniu a neokysličeniu orgánov. Ale to neznamená, že máte do seba liať litre a litre vody. Na mýtus, že každý musí vypiť denne dva, tri či štyri litre tekutín, by ste mali rýchlo zabudnúť.

Ide o kilá

Každý sme iní, každý potrebujeme iný príjem tekutín. To, koľko vody denne by ste mali vypiť záleží hlavne od vašej váhy. No v hre sú i iné faktory - vek, pohlavie, počasie, jedálniček, zdravotný stav či fyzická aktivita. Ak chcete teda vedieť, koľko tekutín za deň by ste mali prijať, stačí sa pozrieť na tento jednoduchý obrázok a budete mať v tom jasno.

Nepodceňujte počasie

Samozrejme, počas extrémnych horúčav sa výsledné číslo môže meniť. Ale tiež to neznamená, že okamžite treba zaliať telo vodou, keď je vonku viac, ako 30 stupňov. Stačí len pár glgov, aby telo nezostalo dehydrované. A rovnako tak si dajte pozor i na chladnejšie počasie. Ľudia často zabúdajú piť práve vtedy, keď sa ochladí. I to je veľká chyba. Jednoducho či je zima, či je teplo, určitý priemer by ste do seba mali dostať. A ak s tým máte problém, pomôžte si ovocím. Nie každému je pochuti čistá voda, tak si do nej pridajte pár kvapiek citrónu či grapefruitu alebo stavte na čaje. Ale pozor. Neslaďte! A nezabúdajte ani na to, že káva, alkohol či príliš sladené drinky sa do pitného režimu nerátajú!

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio