BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Chcete, aby bolo vaše cvičenie efektívnejšie? Prispôsobte ho tomuto
zdroj: Pixabay.com

Chcete, aby bolo vaše cvičenie efektívnejšie? Prispôsobte ho tomuto

Počúvajte svoje telo!

Menštruačný cyklus nás ovplyvňuje počas celého mesiaca. Ak mu však prispôsobíte svoje športové aktivity, očakávaný výsledok sa môže dostaviť oveľa rýchlejšie a rovnako tak môže byť i efektívnejší. Špecialistka na hormonálne zdravie Alisa Vitti vytvorila návod, akému tréningu by ste sa podľa jednotlivej fázy cyklu mali venovať.

Folikulárna fáza
7-10dní

Táto fáza začína krátko po menštruácií. Telo sa pripravuje na ovuláciu a teda môžeme podávať najvyššie výkony. Máme veľa energie, vyrovnáme sa s vyššou záťažou, a to najmä preto, že v tele máme nižšiu úroveň hormónov práve počas tejto fázy. Čo sa týka cvičenia, počas tejto fázy by ste mali staviť na intenzívne kardio cvičenie – beh alebo cyklistiku.

Ovulačná fáza
3-4 dni

V tejto fáze máme viac fyzickej sily vďaka tomu, že telo produkuje viac testosterónu a estrogénu. Preto by ste sa počas ovulačnej fázy mali zamerať na posilňovanie. Pracujte s vlastnou váhou alebo väčšou záťažou. Perfektne si viete počas tejto fázy vyformovať vašu postavu.

Luteálna fáza
10-14 dní

I počas tohto obdobia môžete ešte pokračovať v silovom tréningu, ale musíte rátať s tým, že postupne sa bude vaša energia znižovať. Maternica sa pripravuje na menštruáciu a môžete postupne pociťovať únavu. Takže ku koncu fázy stavte skôr na populárny pilates. Napriek tomu, že nie je dynamický ako beh, stále môžete pracovať na vašej figúre.

Menštruácia
3-7 dní

Prvé dni sú mnohé ženy bez energie. Ak patríte medzi ne, vôbec to nevadí, naopak, trochu oddychu vám nezaškodí. Meditáciu na vyčistenie hlavy je vhodné vykonávať práve počas prvých dní menštruácie. Neskôr sa môžete pustiť opäť postupne do cvičenia, no začnite niečím jemnejším. Napríklad jogou.

Najnovšie z kategórie: Fitness

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio