BEAUTY.sk BEAUTY.sk

5 najväčších mýtov o sprchovaní! Prestaňte sa riadiť týmto
zdroj: SAMphoto

5 najväčších mýtov o sprchovaní! Prestaňte sa riadiť týmto

Jeden povedal to, druhý počul iné... Mýty, ktoré počujeme nás nútia vytvárať si zlozvyky, ktoré vôbec nie sú potrebné.

Teplota vody, dĺžka sprchovania a rovnako tak doba...Jeden vám povie, že lepšie je toto, druhý zas niečo iné. Tak kde je pravda? Tú vám prezradia odborníci, ktorí majú vo veciach jasno. Týchto vecí sa držať nemusíte, pretože sú to ozaj len nezmysly!

Baktérie na mydle

Mnohí ľudia sa štítia používaniu tuhých mydiel. Kvôli baktériám. A však podľa epidemiologickej štúdie mydlo neprenáša baktérie na telo, takže pokojne a bez strachu ho môžete používať. Na čo by ste si však mali dať oveľa väčší pozor, je používanie hubky na sprchovanie. Odumreté bunky z pokožky môžu na nej ľahko uviaznuť, pretože je pórovitá. Preto dbajte na ich časté umývanie a pravidelné striedanie. Ak sa sprchujete každý deň, tak by ste ju mali obmieňať po dvoch týždňoch. 

Teplá voda má vplyv na póry

Rovnako koluje svetom i mýtus, že čím dlhšie sa budete sprchovať teplou vodou, tým sa vám lepšie otvoria póry a prečistí pleť. A že naopak, studená vody ich len uzavrie. No i toto je mylná informácia. Veľkosť pórov je geneticky daná. Ak máte červenú pleť po sprche, nie je to póroch, ale o stiahnutých cievkach. Ak sa kvôli tomu dlho sprchujete, tak s tým skoncujte. Sprchovanie by malo byť krátke, pretože pleť a pokožka dlhým sprchovaním sa prichádza o prirodzenú ochranu.

Utrieť až dosucha

Ak sa po každej sprche šúchate uterákom, aby ste boli 100% suchí, tiež na to rýchlo zabudnite. Zbytočne tým pokožku len podráždite. Namiesto toho uterák len o kožu jemne pritláčajte a ak je to možné, snažte sa nechať telo prirodzene vyschnúť. A tiež je lepšie vtierať si hydratačný krém po sprchovaní do vlhkej koži, nie suchej. Predĺžite tak pocit hydratovanej pokožky. 

Sprcha každý deň

Začneme tým, čo radia dermatológovia - sprcha len 3krát do týždňa. Aby ste si nezničili prirodzený ochranný film. Takto znie oficiálna poučka. Ale po dlhých a horúcich dňoch si len málokto vie predstaviť, že by nevliezol do sprchy. Ak sa chcete riadiť pokynmi odborníkov, tak si len počas dní bez sprchy umyte nohy, podpazušie a miesta podľa vlastnej potreby. Ak predsa len potrebujete skočiť pod sprchu každý deň, tak urobte tak len na minútku. Doslova. 

Radšej ráno, ako večer

Toto je naozaj každého osobná vec. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdila, že sprcha ráno je prospešnejšia, ako tá večerná. Je to len na vašom uvážení, každá hodina je dobrá. Niektorí sa zhodujú, že večerným sprchovaním splachujete zo seba zároveň i stres, iní zase, že ranná vás príjemne nakopne... Ako hovoríme, je len a len na vás, kedy sa budete sprchovať. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio