BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Spokojná mama = spokojné dieťa
zdroj: beauty.sk

Spokojná mama = spokojné dieťa

Opäť sa mi potvrdilo, že to funguje.

V poslednej dobe som mala celkom nervy, keď Mišo robil veci inak, ako som si predstavovala. A aj keď som pred ním navonok relatívne udržiavala pokoj, vždy som mu so zaťatými zubami a tlakom 500/300 povedala "nono", "nerob Mišo", "nesmieš", ťapla výchovnú po ruke.....
Ale jemu to bolo naozaj srdečne jedno a ďalej robil veci, ktorými ma vytáčal. A on vie, že ma vytáčal, lebo dieťa nie je somár, dieťa vie.

Vždy som hovorila, že Miša nebudem vychovávať podľa nijakých metód, ani podľa nijakej literatúry. Iba intuitívne a srdcom. Akurát si to musím niekedy pripomenúť, lebo v záplave nervov na to často zabúdam. A tak som siahla po knihe, takej klasickej, rodičovskej, nijakej prevratnej, s novými wow metódami ani nič. A nejak som si pripomenula, čo je úplne samozrejmé a jasné, a čo mi niekedy pomôže vrátiť sa tam, kde chcem byť:
Pre mňa osobne veľmi dôležité vety:
(samozrejme, nie sú z mojej hlavy, ale z tej knihy )

- Deti potrebujú lásku, obzvlášť vo chvíli, kedy si ju najmenej zaslúžia.
- Rodičovstvo a výchova dieťaťa nespočíva v tom, čo robí naše dieťa, ale v tom, ako na to reagujeme.
- Boj v skutočnosti nikdy neprebieha medzi rodičom a dieťaťom, boj je len následným prejavom zápasu, ktorý prebieha vo vnútri samotného rodiča.


Tieto vety presne sedia na mňa a moje výbuchy hnevu, ktoré dokážem predviesť.
A keď som si toto opäť pripomenula, dala som sa do kľudu a Mišo to, samozrejme, vycítil a upokojil sa aj on. Prestal robiť veci, ktorými ma predtým vytáčal (zistil, že na to nereagujem a prestalo ho to baviť), viac sa mojká, viac spolupracuje a mám pocit, že je nám tak nejak lepšie. Neviem, či je toto fajn obdobie zas iba na chvíľu, ale keď príde zas moje "nervné obdobie" (a to príde, lebo ja som človek nervný), zase si pripomeniem tieto tri vety, upokojím sa a opäť bude fajn. A keď nepomôžu tieto vety, dám si viac vína...
PS. Dnes mám narodeniny (môžete mi posielať gratulácie a dary, ďakujem), a teším sa - mám 32 a ani jeden šedivý vlas!

Buba


Najnovšie z kategórie: Buba blog

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio