BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Choroba, ktorou trpí takmer každý! A čo vy?
zdroj: pixabay.com

Choroba, ktorou trpí takmer každý! A čo vy?

Žijeme v dobe, kedy sa bez počítača nevie zaobísť už takmer nikto. A rovnako tak bez telefónu, internetu...

Civilizačná choroba

Úzkosť, nesústredenosť, podráždenosť... Toto všetko sú tiež príznaky choroby, ktorá dnes prevláda takmer u každého druhého človeka. Reč je o technostrese - choroby dnešnej doby. Vzniká hlavne z nutkavého pocitu potreby byť neustále "pripojený" alebo byť na príjme. Inak máte potom pocit, že vám jednoducho ujde niečo dôležité. A ak patríte medzi ľudí, ktorí denno-denne používajú tablety, počítače či mobilné telefóny, je celkom pravdepodobné, že technostresu môžete podľahnúť aj vy.

A ako zistíte, či náhodu už nie je technostres aj vašim problémom. Ľudia trpiaci touto "chorobou" začínajú bojovať s úzkosťou, únavou i depresiami. Nedokážu sa naozaj na nič sústrediť a už pri príchode do práce, alebo zapnutí svojho počítača začínajú pociťovať únavu. Pridať sa k tomu môžu aj fyzické bolesti - najmä hlavy. Počas pracovnej doby klesá, a to výrazne vaša produktivita, lebo máte neustálu potrebu kontrolovať všetky vaše sociálne kontá, aby ste si neustále udržali prehľad o všetkom a o všetkých.

Ako sa mu vyvarovať?

Ak chcete predísť technostresu alebo sa ho zbaviť, musíte si stanoviť jasný režim - po príchode z práce žiadne elektronické zariadenia nepoužívajte. Naučte sa oddeľovať pracovné aktivity od tých súkromných. Pre začiatok napríklad nenoste do spálne mobilný telefón ani počítač. Ak potrebujete ráno budík, zaobstarajte si ten klasický. Raz do týždňa si vybehnite do prírody, ale nie ju fotiť, alebo sa v nej fotiť! Skúste si opäť urobiť výlet bez mobilného zariadenia. Nájdite si športové aktivity, ktoré vám pomôžu zrelaxovať. Sú to síce obyčajné rady, ktoré však tiež môžu mať cenu zlata. Ak teda nechcete podľahnúť tejto civilizačnej chorobe, robte všetko preto, aby ste technológie používali čo najmenej...

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio