BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Vyhorenie: Myslíte, že vás sa to netýka? Tak si skúste odpovedať na tieto otázky
zdroj: pixabay.com

Vyhorenie: Myslíte, že vás sa to netýka? Tak si skúste odpovedať na tieto otázky

Stres z času na čas prežíva každý. Možno je to dobou, v ktorej žijeme, a v ktorej má potrebu každý sa za niečim hnať. Ale je to vôbec potrebné?

Civilizačná "choroba"?

Určite ste už aj vy počuli o syndróme vyhorenia. Možno ste nad ním mávli rukou, mysliac si, že vás sa to netýka... Alebo ste si mysleli, že to postihne len slabších jedincov. Ale pozor! Môže i vás. Ani sa nezdáte a nie len stres sa môže stať vašim problémom. Vyhorenie je to totiž vážna vec, ktorá ohrozuje vaše psychické, no i fyzické zdravie a v konečnom dôsledku život ako taký. Dlhodobo môže ovplyvniť i váš pracovný výkon. Ako však zistiť a rozlíšiť symptómy vyhorenia a teda prípadne sa mu vyvarovať?

Pravdou je, že so stresom bojuje ozaj asi každý a každý sa s ním dokáže úplne inak vyrovnať. Vyhorenie je však problém, ktorý môže postihnúť najmä ľudí, ktorí zasväcujú celý svoj život a existenciu práci, neúnavne sa naháňajú za splnením si svojich snov. Môže to byť síce obdivuhodné, no i zradné. Títo ľudia totiž nehladia na možné následky, zlyhanie si nepripúšťajú a práve preto často bojujú práve s vyhorením. Medzi najväčšie príznaky tohto stavu patrí hlavne:

Na všetko máte negatívny pohľad ( i keď pre pár mesiacmi to bolo úplne inak)

Nevnímate jedlo (jete mechanicky, len preto, že musíte)

Nadšenie z vašej práce vás už dávno opustilo

Cítite sa neustále unavene - fyzicky i psychicky

Často máte žalúdočné problémy

Na nič a nikoho nemáte dostatok času

Ak si tieto signály začnete uvedomovať, môžete problému predísť. No v prvom rade sú tu signály, ktoré sa týkajú vášho správania a emocionálne stavu. Skúste si položiť zopár kontrolných otázok:

Máte často chuť sa na všetko vykašľať?

Pociťujete často stav úzkosti či bezmocnosti?

Lezú vám ľudia a spoločnosť na nervy?

Máte problém s ovládaním sa?

Musíte používať nejaké prostriedky - lieky či bylinné čaje- na upokojenie či spánok?

Medzi posledné a najvážnejšie prejavy patria i chuť sa na všetko vykašlať, dať výpoveď v práci. Sú vám ukradnuté peniaze a svoju existenciu vlastne nechcete riešiť. Neposlednom rade prichádza depresia či myšlienky na smrť. Ak začnete pociťovať hociktoré signály a vnímate zmenu, najlepšie je vyhľadať odborníka. S vyhorením sa naozaj neoplatí zahrávať. Môže to nakoniec zmeniť celý váš život...

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio