BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Pravda o biopotravinách: Toto je 6 najväčších mýtov!
zdroj: Pixabay.com

Pravda o biopotravinách: Toto je 6 najväčších mýtov!

V minulosti ste kvôli bio potravinám museli hľadať špecializované obchody, ktoré ste v menších mestách vôbec nenašli. Dnes tieto produkty nájdete v bežnej ponuke supermarketov. Sú naozaj také zdravé, alebo ide len o marketingový ťah, ako na nás zarobiť?

S čoraz väčšou popularitou bioproduktov sa pochopiteľne rozširuje množstvo mýtov, ktoré ani zďaleka nie sú pravdivé. Bio potraviny sú produktom ekologického poľnohospodárstva, pri ktorom sa minimalizuje negatívny dopad na prírodu. Z toho dôvodu by sa pri získavaní takýchto produktov nemali používať žiadne chemické či iné podporné látky.

Cena

Vo všeobecnosti majú ľudia dané za to, že takéto produkty sú drahšie. Je pravda, že ak sa vyberiete na nákup biopotravím do bežného supermarketu, cena môže byť aj niekoľkonásobne vyššia. Ak si však vajíčka, či paradajky zakúpite priamo od farmárov, prípadne si potrebné produkty vypestujete doma, cena vás môže milo prekvapiť.

Zdravšie než iné

Na to, či sú biopotraviny zdravšie ako iné potraviny vám nikto nedá jednoznačnú odpoveď. Vedci po celom svete stále objavujú nové informácie, ktoré dokazujú, že bioprodukty majú vyšší obsah látok prospešných pre telo. Na druhej strane sú tu štúdiá, ktoré tvrdia presný opak. Faktom však je, že biopotraviny nie sú zaťažené množstvom pesticídov, ktoré sú pre naše telo veľké riziko.

zdroj: Pixabay.com

Označenie BIO

V posledných rokoch akoby sa vrece roztrhlo s množstvom produktov s označením BIO. V prípade potravín sa nemusíme báť toho, že by nás výrobcovia zavádzali. Výrobky s označením BIO každoročne podstupujú prísnu kontrolu. Kozmetika, či dokonca oblečenie, ktoré takéto označenie nesú takouto prísnou kontrolou bohužiaľ neprešli. Preto by ste si pred kúpou mali dobre naštudovať zloženie.

Chuť

Sto ľudí, sto chutí. v tomto prípade to platí dvojnásobne. Jedna skupina ľudí bioprodukty doslova miluje, no druhá im nevie prísť na chuť. Označenie BIO vám skutočne nezaručí, že vám produkt bude chutiť viac. Faktom však je, že biopotraviny obsahujú menej vody, vďaka čomu je ich prirodzená chuť výraznejšia.

zdroj: Pixabay.com

Spracovanie

Množstvo ľudí si myslí, že v ekologickom poľnohospodárstve všetko funguje tak, ako stovky rokov dozadu, kedy naši predkovia potrebné suroviny získavali len pomocou vlastných rúk. V prípade bioproduktov sa síce nevyužívajú hnojivá a iné chemikálie, to však neznamená, že by sa nepoužívali moderné technológie, ktoré výrazne uľahčujú pestovanie týchto plodín.

Kalórie

Mnoho z vás zrejme verí tomu, že biopotraviny sú diétne. Označením bio sa však pokojne môže chváliť aj porcia slaniny, ktorú by ste si počas diéty zrejem dopriali len ťažko. Pri porovnávaní kalorických produktov s označeným BIO a normálnych potravín nebol preukázaný žiaden rozdiel.

Najnovšie z kategórie: Jedlo

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio