BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Tip na výlet: Po stopách Sissi v rozprávkovom Schönbrunne
zdroj: instagram.com/viennatouristboard

Tip na výlet: Po stopách Sissi v rozprávkovom Schönbrunne

Neviete kam na víkend a rada by ste sa aspoň na pár hodín vrátili do minulosti? Neďaleká Viedeň ponúka presne to, po čom túžite. Množstvu historických pamiatok, ktoré ponúka rakúska metropola kraľuje zámok Schönbrunn.

Parížsky zámok Versailles, ktorý je jedným z najväčších palácov v Európe pozná aspoň z fotografií takmer každý. Podobne pútavú stavbu, ktorá vás očarí svojim honosným interiérom a obrovskou rozlohou však nájdete aj vo Viedni. Barokový zámok Schönbrunn bol v minulosti využívaný ako letná rezidencia rakúskych cisárov. V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádzajú obrovské záhrady, ktoré najmä v lete lákajú tisícky turistov. V roku 1996 bol celý areál zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kópia Schönbrunnu

Obrovská rakúska baroková rezidencia sa začala stavať ešte v 17. storočí na žiadosť Leopolda I., podobnosť s francúzskym Versailles vôbec nie je náhodná, pretože práve táto stavba boja pre jeho výstavbu veľkou inšpiráciou. Medzi najznámejších panovníkov, ktoré toto sídlo obývali patrila Mária Terézia a cisár Frantíšek Jozef I. s manželkou Alžbetou Bavorskou známou ako Sissi. 

Práve Alžbeta Bavorská bola dlhé roky označovaná za najkrajšiu ženu na svete. Na svojom vzhľade si mimoriadne zakladala a je o nej známe, že držala prísne diéty a úprave svojich vlasov venovala niekoľko hodín denne. Napriek svojej rozmarnosti bola Sissi mimoriadne chápavá a vzdelaná žena, o čom svedčí aj fakt, že ovládala 11 jazykov.

Viac než kúsok histórie

V areáli viedenského Schönbrunnu dnes nájdete tiež najstaršiu zoologickú záhradu v histórii. Zoo sa dodnes teší obrovskému záujmu a návštevníci ju označujú za jeden z najkrajších zvieracích parkov na svete. Pravé viedenskej Zoo sa v roku 1906 ako prvej podarilo v zajatí priviesť na svet slona. Dnes tu nájdete množstvo exotických zvierat ako panda, koala, žirafa či dokonca ľadové medvede a tučniaky.

Len o pár krokov ďalej nájdete záhradný labyrint, ktorý vznikol v rokoch 1698 až 1740. V roku 1892 bohužiaľ celý labyrint zničili. Kópiu pôvodného labyrintu s rozlohou 1 715 m² sprístupnili verejnosti v roku 1998. Neďaleko sa nachádza aj tzv. Palmenhaus, teda obrovský skleník plný exotických rastlín z celého sveta. Ide o najväčšiu expozíciu svojho druhu v Európe v budove vysokej až 28m.

Dostupné pre každého

Obrovskou výhodou areálu Schönbrunn je to, že vstup do rozľahlých záhrad je bezplatný. Vstup platíte, len pokiaľ chcete navštíviť Zoo, Palmenhaus alebo interiér honosného palácu. ktorým sa s jedným prestupom (Karls-platz) odveziete priamo pred zámok Schönbrunn. Lístok na jednu jazdu metrov vás bude stáť 2,20 eur, prípadne môžete využiť celodenný lístok na mhd za 8 eur.

Najnovšie z kategórie: Cestovanie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio