BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Slnením dobrovoľne vystavujeme svoju pokožku ultrafialovému žiareniu. Toto je 6 klamstiev, ktoré by ste o opaľovaní mali vedieť
zdroj: unsplash.com

Slnením dobrovoľne vystavujeme svoju pokožku ultrafialovému žiareniu. Toto je 6 klamstiev, ktoré by ste o opaľovaní mali vedieť

Samozrejme všetky ženy chcú byť pekné hnedé, ale musíme dbať aj na svoje zdravie a opaľovať sa s rozumom.

Slnko našej pokožke prospieva, ale iba v primeranej miere. Zvyšuje tvorbu vitamínu D, podporuje hojenie rán a zvyšuje odolnosť pokožky. Nesprávnym alebo nadmerným slnením sa bez dostatočnej ochrany si však môžeme privodiť zdravotné problémy. Okrem nepríjemného spálenia aj predčasné starnutie pokožky, vrásky alebo pigmentové škvrny. Nemusia sa prejaviť hneď, ale o niekoľko rokov neskôr. Aby sme sa opaľovali zdravo a vyvarovali sa rôznym nepravdivým tvrdeniam, pripravili sme pre vás 6 najčastejších klamstiev, ktoré o opaľovaní kolujú.


1. Solárium pokožku pripraví na opaľovanie na slnku

Návšteva solária bez opaľovacieho prostriedku nás síce opáli, ale žiadnu ochranu neposkytne. Výsledkom môže byť spálená pokožka, ktorá bude štípať ešte zopár dní. Ak chcete vyzerať opálene už na začiatku leta, zvoľte radšej samoopaľovacie produkty. 

pixabay.com

2. V aute/vlaku nám slnko neškodí

Sklo filtruje žiarenie, avšak nezabraňuje prenikaniu škodlivých UVA lúčov. Sme teda vystavené žiareniu rovnako, ako keby sme sa opaľovali pri vode. Preto by sme sa mali nakrémovať aj na dlhé trasy autom či vlakom. 

3. Spálenie na ďalší deň zhnedne

Asi najpoužívanejšia veta. Červená pokožka znamená veľmi vážne poškodenie kože. Zahnednutie je len jej ochrannou reakciou na poškodenie. Je to preto, aby sa viac nezničila. Spálenie je však veľmi vážne a aby sme mu predišli musíme používať prípravky s dostatočnými UV filtrami. Práve spálenie na slnku či v soláriu veľmi zvyšuje riziko rakoviny kože. 

pixabay.com

4. Keď na nás nesvieti slnko neopálime sa

Ak je pod mrakom alebo i keď sedíte pod slnečníkom neznamená, že sa nemôžete spáliť. Oblaky ani tkaniny na slnečníkoch nezabraňujú prenikaniu UV žiarenia na 100 %. Obzvlášť opatrné by sme mali byť najmä pri vode. Tá odráža slnko ešte viac. Neoľutujete ak sa nakrémujete aj v chládku. 

5. Keď sa budeme natierať viackrát krémom predĺžime si pobyt na slnku

Ani toto, žiaľ, nie je pravda. Svoj čas, ktorý môžete stráviť na slnku si vrstvením krému s tým istým faktorom nepredĺžite. Avšak budete mať na ten čas správnu ochranu. Každý ochranný faktor umožňuje stráviť na slnku iba určitý čas. Preto ak chcete byť na slnku dlhšie, zvoľte radšej vyšší faktor.

freepik.com

6. Prípravky po opaľovaní nemajú žiadny účinok a význam

Práve naopak. Prípravky po opaľovaní majú veľmi veľký význam. Bunky v našej pokožke sa vplyvom UV žiarenia zo slnka poškodzujú. Tieto prípravky obsahujú veľa antioxidantov a tým pomáhajú našej pokožke zregenerovať a ochrániť ju. Najlepšie je použiť ich hneď po opaľovaní. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio