BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Superpotravina roku 2019: Pre tieto účinky by ste ju mali jesť denne
zdroj: Samphoto

Superpotravina roku 2019: Pre tieto účinky by ste ju mali jesť denne

Určite ste už o nej počuli. Ale rozhodne neviete, že ide o tzv. superpotravinu, ktorá má hneď niekoľko pozitívnych účinkov pre naše telo.

Nová superpotravina

Každý rok je odborníkmi vybraná jedna potravina, ktorá si zaslúži označenie "super" pre svoje vysoké množstvo blahodarných účinkov na naše zdravie. Ten ďalší rok dostala toto privilégium rastlina známa ako konope. A pre začiatok treba však uviesť, že nie je to TÁ odroda, ktorú všetci poznajú v spojitosti s drogami.

Austrálska lekárska asociácia udelila práve konope päťhviezdičkové zdravotné hodnotenie. A to hlavne pre tieto pozitíva, ktoré sa nachádzajú v konopných semiačkách:

  • zlepšujú funkciu mozgu
  • znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení
  • zlepšujú stav pokožky a tvorbu kolagénu
  • pomáhajú rozširovať cievy
  • dokážu bojovať s chorobami ako cukrovka či artritída
  • dokážu tiež bojovať s problémami s pečeňou
  • majú vysoký obsah draslíka, horčíka, vápnika a fosforu

Okrem toho sú konopné semiačka bohaté na bielkoviny. V 2 čajových lyžičkách sa nachádza až 10g proteínov. Konopný proteín je obľúbený najmä u športovcov, ktorý nenadúva a pocit sýtosti po ňom pretrváva o niečo dlhšie. Ulahodí i dokonca vegánom či ľudom, ktorí majú problém s intoleranciou laktózy. Jediným jeho mínusom je špecifická chuť, na ktorú si však treba zvyknúť. Veľmi obľúbený a populárny, a to najmä v zahraničí, je i konopný olej lisovaný za studena. Je tvorený z legálnych odrôd a slúžia i ako prevencia nervového systému a podpora obranyschopnosti. Treba si však dávať pozor na dávkovanie. Ide o veľmi silný olej a tak stačí len jedna kvapka pred jedlom. 

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio