BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Viete ako upraviť vašu domácnosť pred príchodom bábätka? Týchto 5 tipov vám pomôže s prípravou
zdroj: unsplash.com

Viete ako upraviť vašu domácnosť pred príchodom bábätka? Týchto 5 tipov vám pomôže s prípravou

Už sa vám to kráti a čaká vás pôrod, ale viete čo nezabudnúť ešte pred odchodom? Všetko máte nakúpené, veci do pôrodnice pripravené, no nezabudnite pripraviť aj vaše domáce prostredie na príchod vášho dlho očakávaného drobčeka.

Na prvý pohľad sa vám tieto body môžu zdať prehnané alebo malicherné. Avšak myslite na to, že po príchode z pôrodnice budete vyčerpaná a všetku pozornosť budete chcieť venovať iba vášmu čerstvému prírastku. Budete mať celkom iné starostí a povinností viac než dosť, preto si dajte záležať na nasledujúcich bodoch ešte pred odchodom.

1. Vytvorte si baby friendly domácnosť

Treba myslieť na to, že keď už bude bábätko vo vašom hniezdočku nebude čas preorganizovať vašu domácnosť. Ak sa pripravíte ešte pred jeho príchodom odstránite zbytočné starosti a vaše dieťatko bude v bezpečí hneď ako začne liezť. Myslieť si, že bude len ležať, veď je to novorodeniatko, nie je úplne tak pravda. Budete prekvapené, ako rýchlo sa vaše dieťa rozhýbe. Preto zabezpečte vaše kuchynské zásuvky a treba myslieť aj na čistiace alebo pracie prostriedky v kúpeľni. Zaobstarajte si poistky na zásuvky a chrániče na rohy stola. Na všetky prostriedky a lieky si urobte miesto v najvyšších poličkách alebo v skrinkách na kľúč.

freestocks-org-76658
unsplash.com2. Pripravte sa na príchod domov

Nakúpte si do domácnosti vopred. Zídu sa vám dostatočné zásoby toaletného papiera, zubnej pasty, vreckoviek, prípravkov na pranie a oceníte aj trvanlivé potraviny navyše. Ak vám príde na pár dní pomôcť mama či svokra, väčší nákup určite pomôže. Myslite aj na návštevy. Určite sa nájde niekto, kto bude chcieť vidieť vaše bábätko hneď po vašom návrate domov. Zároveň sa nikto nenahnevá, ak poviete nie. Každá z nás je iná a aj zotavovanie po pôrode trvá rôzne. Skúste najskôr načerpať silu a až potom povoliť návštevy rodiny či priateľov.


3. Dôležitá je dôkladná čistota

Pred odchodom do pôrodnice si dajte záležať na dôkladnom vydrhnutí celej domácnosti. Určite chcete zamedziť kontaktu baktérií s bábätkom. Nezaškodí ak vymeníte špongie na riad, ale určite pretrite dezinfekčným prípravkom aj všetky kľučky, úchytky na skrinkách či chladničke. Poriadne vyperte aj kuchynské utierky. Do zásoby si nakúpte aj antibakteriálne vlhčené obrúsky, ktoré oceníte po príchode domov. Manžel alebo partner by mal počas vašeho pobytu v nemocnici prezliecť aj posteľné prádlo a povysávať. Veď predsa chceme pre naše dieťa to najlepšie. 

colin-maynard-231363
unsplash.com

4. Kuchyňa

Samostatnou kategóriou je vaša kuchyňa. Okrem dôkladného vyčistenia si ju aj praktickejšie zorganizujte. Určite ten krásny nový waflovač, hriankovač alebo toustovač milujete, ale asi bude vhodné ak ich dáte do úzadia a nahradíte potrebami pre bábätko. Nebojte sa, všetko voľné miesto neskôr zaplníte rôznymi vecami pre vaše bábätko. Vytrieďte aj všetky koreniny a ostatné potraviny. Určite sa nájde niečo po dátume spotreby. Umyte aj poličky. A nezabudnite umyť aj chladničku. Ideálne bude, ak toto všetko stihnete pred veľkým nákupom.

5. Oblečenie a pranie

Všetko detské oblečenie odložte vypraté do skrine. Ale ako ho správne vyprať? Detská pokožka je veľmi jemná a citlivá, preto buďte obozretné aj pri výbere vhodného prípravku na pranie. Kúpte špeciálny prípravok určený práve pre bábätká. Vynechajte aj aviváž. Tie môžu ich pokožku zbytočne podráždiť. Všetko detské oblečenie nechajte poriadne preplákať alebo prípadne po vypratí prepláchnite vo vlažnej vode. Zabezpečte si aj dostatočne veľký kôš na pranie, budete prekvapené, koľko špinavého oblečenia dokáže tak malý človiečik vyprodukovať. Nezabudnite ani na seba. Prichystajte si pohodlné veci na doma, ale aj praktické oblečenie mimo domova. 

unsplash.com

zdroj: parents.com

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio