BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Milovaný a obdivovadný: Vďaka tomuto bol Karl Lagerfeld nezameniteľný
zdroj: TASR

Milovaný a obdivovadný: Vďaka tomuto bol Karl Lagerfeld nezameniteľný

Svet módy sa spamätáva zo smutnej správy o úmrtí návrhára Karla Lagerfelda.

IKONA

Tmavé okuliare, biele vlasy zopnuté do vrkoča, rukavice bez prstov a biele košele... Toto všetko bolo roky poznávacím znamením jedného z najväčších mien v módnom biznise. Samozrejme, jeho precízna a nezameniteľná práce tiež. Karl nebol len obyčajný navhár. Navždy bude ikonou módy, aká tu doteraz nebola. Vizionár, filmový režisér, fotograf, riaditeľ módneho domu Chanel a to rovno 36 rokov, toto všetko bol Karl Lagerfeld, smrť ktorého oplakáva celý svet.

TASR

Jeho náhly odchod vyvolal šok a prekvapenie. Nakoniec sa ukázalo, že rodák z Nemecka svoj zdravotný stav roky tajil. Dlho bojoval so zákernou chorobou - rakovinou pankreasu, ktorá ho 19.februára 2019 nakoniec zlomila.

TASR

Kto bol Karl?

Samozrejme, i laik vie, že Karl bol ten chlapík, ktorý stál za modelmi domu Chanel. Ale jeho kariéra odštartovala oveľa skôr. Dokonca veštica mu ako mladému mužovi predpovedala veľký úspech v tejto brandži. Ako dvadsaťročný sa odsťahoval z Nemecka do Paríža a v súťaži talentov porazil i ďalšiu ikonu, Yves Saint Laurenta. Týmto úspechom odštartovala spolupráca so značkami Balmain či Chloe, vytvorenie vlastnej značky Karl Lagerfeld a nakoniec zakotvenie v módnom dome Chanel. Práve toto spojenie ho vynieslo medzi elitu a prinieslo mu spoluprácu so svetovo uznávanými modelkami, ktoré si ho zamilovali. Od roku 1982 tak Karl určoval smer a vývoj módy nie len v dome Chanel, ale i v celom módnom biznise.

TASR

Nie vždy však bol všetkým po chuti. A tiež jeho tvorba. I samotná Anne Wintour, šéfka amerického Vogue, sa občas nestotožňovala s jeho tvorbou. Respektíve s jeho módnou šou. V roku 1993 dokonca z jednej prehliadky odišla. Karl predstavoval v Miláne novú kolekciu domu Fendi a namiesto modeliek a modelov poslal na mólo striptérov...Nuž, aj génius občas zakopne. Po tomto incidente však vytváral už len prehliadky, ktoré boli originálne a veľmi nápadité. Scenérie ako hlboký les, luxusné kasíno, pláž či prehliadka priamo pred ikonickou fontánou di Trevi v Taliansku. Karl vedel vytvoriť šou, o ktorej sa ešte dlho hovorilo.

VIDEO: Módna prehliadka domu Fendi pred ikonickou fontánou v Taliansku

zdroj: Youtube.com/ffchannel

Karl Lagerfeld neovplyvňoval a neurčoval smer vývoja módy len svojou tvorbou. Pamätné sú i jeho výroky, ktorými by sa mala riadiť každá žena a nie len tá, ktorá žije módou. Toto sú naše najobľúbenejšie:

"Nikdy so sebou nesmiete byť úplne spokojní. Pretože to je to, čo vás bude hnať ďalej."

"Nemôžete byť kreatívni bez ľudí okolo seba."

"Móda má z človeka urobiť toho, kým sa on sám sa neodváži byť."

"Pokiaľ sa v práci neustále pozeráte na hodinky, tak by ste mali niečo zmeniť."

"Nemôžete byť falošne elegantní. Ale môžete byť elegantní vo falošnej kožušine!"

"Diéta je jedinou hrou, kde je strata víťazstvom."

"Tepláky sú znakom porážky. Ak si nejaké kúpite, znamená to, že ste stratili kontrolu nad svojim životom."

Viac z tvorby tohto talentovaného dizajnéra nájdete i v našej foto-galérií. 

Karl Lagerfeld (13 obrázkov v galérii)

Najnovšie z kategórie: Móda

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio