BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Aké sú príznaky mykózy nechtov? Zistite, ako ju liečiť a aká je vhodná prevencia
zdroj: Shutterstock

Aké sú príznaky mykózy nechtov? Zistite, ako ju liečiť a aká je vhodná prevencia

Mykóza nechtov je častý problém, ktorý sa výraznejšie objavuje v letných mesiacoch. Kúpaliská, wellness, sauny a bazény sú živnou pôdou pre jej prenos. Liečba mykózy môže byť zdĺhavá, preto je najlepšie ochoreniu predchádzať. Prečítajte si, ako sa pleseň na nechtoch lieči a aké sú najúčinnejšie rady v prevencii.

Čo je to onychomykóza?

Onychomykóza je hubovité ochorenie nechtov. Najčastejšie sa vyskytuje na nechtoch na nohách, v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj na rukách. Pleseň na nechtoch sa vyskytuje až u 3 - 8 % populácie, častejšia u starších ľudí. V mladšom veku sa s ňou stretávajú najmä športovci. Nakaziť sa však môžu aj deti, riziko vzniku mykózy u dieťaťa je tým vyššie, čím frekventovanejšie navštevuje kúpaliská a bazény.

Onychomykóza je vyvolaná dermatofytmi, vláknitými hubami alebo kvasinkami. Táto početná skupina zahŕňa až 130 rôznych druhov patogénov. Vo veľkej väčšine prípadov (65 - 90 %) je mykotická infekcia vyvolaná dermatofytickou hubou Trichophyton rubrum. Medzi ďalších vyvolávateľov mykózy radíme napríklad: Trichophyton interdigitale, Epidermophyton floccosum, Scopulariopsis brevicaulis, Aspergillus, Fusarium, zriedka Candida albicans a Candida tropicalis.

Ako sa pleseň na nechtoch prenáša?

Existuje viacero spôsobov, ako môžete dostať mykózu nechtov. Medzi najčastejšie patria:

●bazény, šatne, fitness centrá - kdekoľvek, kde ľudia chodia bosou nohou
●možný je aj prenos z jedného člena rodiny na druhého
●prenos húb z nohy (tinea pedis - atletická noha) smerom na prsty
●možný je prenos aj na pedikúre, kde sa nedodržuje hygienický štandard
Rizikové faktory pre vznik mykózy nechtov:
●vyšší vek
●nedostatočná cirkulácia krvi v periférnych častiach tela (stále studené nohy)
●pomalý rast nechtov
●nadmerné potenie nôh
●nosenie syntetických ponožiek
●nepoužívanie gumenej obuvi na plavárni
●poškodenie nechtu - prasknutý, zlomený alebo inak narušených necht je náchylnejší na rozvoj mykózy
●predchádzajúce mykotické infekcie
●ochorenie ako cukrovka, poruchy cirkulácie a oslabený imunitný systém

Príznaky mykózy nechtov

●na začiatku necht hrubne
●následne dochádza k zmene farby na žltú až hnedú (dyschrómia)
●necht sa drolí, láme, štiepi (onychodystrofia)
●dochádza k zmene pôvodného tvaru nechtu
●nechtový val je opuchnutý, začervenaný
●necht môže zapáchať

Vo väčšine prípadov je postihnutý najčastejšie palec na nohe, ak sa mykóza nelieči, dochádza k prenosu aj na ďalšie prsty na nohách.

Diagnostika

Ak máte podozrenie na mykózu nechtov, navštívte kožného lekára. Ten odoberie vrstvu nechtu (na diagnostiku sa nevyužíva odstrihnutá časť nechtu). Pri laboratórnom vyšetrení sa zistí, aký konkrétny druh vyvolal pleseň na nechtoch a následne sa začne s liečbou.
Ochorenie psoriáza má podobné príznaky ako mykóza nechtov. V mnohých prípadoch sa však objavujú tieto dve ochorenia súčasne. Na odlíšenie slúžia kultivácie vzorky nechtov.

Liečba

Liečba onychomykóz je dlhodobá a vo väčšine prípadov sa používajú systémové antimykotiká. Najčastejšie sú využívané lieky ako terbinafín, itrakonazol a flukonazol. Systémové antimykotiká docielia to, že nové nechty už rastú bez mykózy, čím dochádza k vyliečeniu mykózy. Zvyčajne sa užívajú 6 - 12 týždňov, v závislosti od stupňa mykózy. U niektorých pacientov sa pri systémových antimykotikách objavia vedľajšie príznaky, najčastejšie postihujúce tráviaci trakt. Liečbu neprerušujte, kontaktujte svojho lekára, ktorý zváži iné možnosti liečby. Systémové antimykotiká majú pomerne veľa liekových interakcií, preto lekárovi spomeňte všetky lieky, ktoré užívate. Taktiež nie sú vhodné pre ľudí s ochoreniami pečene a pri závažných formách srdcového zlyhávania.

Liečba býva doplnená aj o lokálne antimykotiká (s obsahom liečiva bifonazol a ureou) a keratolytiká. Problémom však je, že do nechtového lôžka prenikajú len obmedzene, preto sú nevyhnutné aj systémové antimykotiká. Medzi lokálne liečivá používané na mykózy radíme napríklad Loceryl lak alebo Polinail. Pri závažných mykózach sú nevyhnutné chirurgické zákroky a úprava nechtovej platničky. Samotný zákrok však problém nerieši, musí byť doplnený o antimykotickú liečbu. Voľnopredajné lieky sú odporúčané len na veľmi mierne formy onychomykózy.

Komplikácie mykózy nechtov

Ak sa infekcia nelieči, necht a jeho okolie, v závažných prípadoch až celá noha sa stávajú bolestivé, chodenie je obtiažne. U ľudí s výrazne oslabeným imunitným systémom a pri diabetikoch sa môže infekcia preniesť do celého tela, kedy hovoríme o systémovej mykóze.

Prevencia mykózy

Dodržujte hygienu, denne si umývajte nohy. Po sprche alebo kúpeli si nohy dôkladne osušte.
●Na plavárni a iných verejných miestach noste obuv na to určenú, nestúpajte bosými nohami do verejných spŕch.
●Noste bavlnené ponožky. Ak sú ponožky vlhké, vymeňte si ich aj počas dňa. Ak sa nadmerne potíte, používajte deodoranty určené na nohy.
●Pre ľudí, ktorým sa nadmerne potia nohy sa odporúčajú kožené topánky, ktoré sú vzdušnejšie v porovnaní so syntetickými materiálmi.
●Topánky si v obuvi nikdy neskúšajte naboso. Nepožičiavajte si topánky iných ľudí.
Nelakujte si nechty. Navštevujte len takú pedikúru, na ktorej sa venuje patričná pozornosť sterilizácii nástrojov.
●Po preliečení mykózy veľmi dôkladne vydezinfikujte pilníky, obuv, koberce, dlážky, posteľnú bielizeň, ponožky a podobne. Spóry, ktoré vedia vyvolať mykózu dokážu prežívať až niekoľko rokov a preto by bola opakovaná nákaza veľmi jednoduchá.

Záver

Onychomykóza nie je len estetický problém, ako si myslí mnoho ľudí. Neliečená mykóza nechtov môže viesť k bolestivosti pri chôdzi a znemožní pacientovi bežné fungovanie. Rizikom je aj prenos mykózy do celého tela, kedy hovoríme o systémovej mykóze. Aj napriek dobrej dostupnosti kožných lekárov sa v súčasnosti nelieči až 50 % ľudí s mykózou nechtov. Ak sa u vás vyskytnú príznaky ako hrubnutie nechtov a zmena farby, vyhľadajte odborníka. Liečba mykózy nechtov je síce dlhodobá, no pomerne efektívna.

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio