BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Toto je Rolls-Royce medzi kabelkami. Birkinka od značky Hermès je naozaj zberateľským kusom
zdroj: luxirare.com

Toto je Rolls-Royce medzi kabelkami. Birkinka od značky Hermès je naozaj zberateľským kusom

Vo svete kabeliek existuje niekoľko stálic, ktoré netreba širokej verejnosti predstavovať. Sú nestarnúcou klasikou a nadčasovým kúskom, ktorý bude moderný aj o desaťročia neskôr.

Presne takou je aj "Birkinka", oficiálne Birkin od značky Hermès, ktorej cenovka sa pohybuje v desiatkach tisíc eur. Najlacnejšie kúsky sa na trhu pohybujú približne za 10 000 eur, avšak cena tých najdrahších sa dokáže vyšplhať približne až po cifru 80 000 eur. Ručné spracovanie, cena, no najmä nedostupnosť z nej robí Rolls-Royce medzi kabelkami. Avšak bezohľadu na to, či ste samotná Kim Kardashian alebo Michelle Obama, budete si na ňu musieť počkať. Poradie totiž učuje čakacia listina, ktorá z tejto kabelky robí exkluzívny kúsok do zbierky.

Francúzska značka Hermès bola založená v roku 1837 a špecializovala sa výhradne na kvalitné kožené kabelky, avšak s narastajúcim záujom zákazníkov sa postupne k sortimentu pridala aj väčšia batožina, oblečenie, topánky či iné doplnky. Napriek širokému sortimentu však zostáva kabelka Birkin nosným elementom, ktorý preslávil značku po celom svete. K vzniku tejto ikonickej kabelky dopomohlo stretnutie v roku 1983, kedy sa na palube lietadla stretla speváčka a herečka Jane Birkin s výkonným riaditeľom značky, Jean-Louis Dumasom. Bola to práve Jane, ktorá svojou sťažnosťou na nepraktickosť kabelky, ktorú práve mala podnietila vznik Birkinky, ktorá dostala rovnomenný názov.

Jane birkin : "je t'aime..moi non plus " .

Birkinka je preslávená tým, že je kombináciou niečoho, čo je sexy, no zároveň elegantné. Je ručne šitá z najvyberanejších materiálov. Výroba jednej kabelky trvá niekoľko dní a môže byť ušitá výhradne majstrom, ktorý sa učil, ako ju zhotoviť, minimálne päť rokov. Pokiaľ sa jedná o kabelku vyrobenú z kože exotického zvieraťa, "výcvik" môže byť aj dvakrát tak dlhý. Jej exkluzivita nespočíva len v cene. Je taktiež vyjadrením statusu a zároveň zberateľským kúskom. Rovnako ako bohatí muži zbierajú napríklad športové autá, ženy, ktoré patria k najvyššej smotánke, zbierajú Birkinky. Ich cena postupom času rastie. Zberatelia teda platia nielen za značku a unikátnosť, ale aj za kvalitnú remeselnícku prácu, za ktorou stojí vždy len jedna osoba, a tá ručí za bezchybnosť tejto hviezdy medzi kabelkami.

Ak túžiš po Birkinke natoľko, že ti predstava čakacej listiny vháňa slzy do očí (tak ako nám vedomie, že ani darovanie všetkých orgánov by nám nestačilo na jediný kúsok), tu je spôsob, akým sa poradovníku vyhnúť. Možným riešením sú verejné aukcie, alebo obrátenie sa na súkromné osoby. Rovnako ako sa ľudia schádzajú, aby investovali milióny za obrazy od Matissa či Van Gogha, módni nadšenci usporadúvajú aukcie, aby mohli súperiť o to, kto získa Birkinku bez čakania. Tak sa roku 2015 vydražil žiarivo ružový model Hermes Birkinky vyhotovený z krokodílej kože, zdobený bielym zlatom a diamantmi za 1,72 miliónov hongkonských dolárov!

Nedávno sa špekulovalo nad tým, že čakacia listina je jednoducho len výmyslom, ktorý nikdy neexistoval a chceli ním zaistiť vyššiu prestíž kabelky. To však bolo nanešťastie vyvrátené mnohými slávnymi osobnosťami, ktoré sa možu tešiť z prítomnosti Birkinky vo svojom šatníku. Nezostáva nám teda nič iné, než ticho závidieť a dúfať, že zľavnia aspoň tú novú kabelku v Zare.

Najnovšie z kategórie: Móda

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio