BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Zútulnite si svoj príbytok zaujímavým obrusom či záclonou
zdroj: Shutterstock

Zútulnite si svoj príbytok zaujímavým obrusom či záclonou

Presťahovali ste sa do nového bytu alebo svoj dom či byt vynovujete a skrášľujete? V tom prípade rozhodne nezabudnite na obrusy a záclony.

Čarovný domov

Oni sú totiž nielen ideálnym doplnkom, ktorý zútulní váš byt, ale aj praktická súčasť domácnosti. Preto ich vyberajte veľmi pozorne a starostlivo. Existuje niekoľko druhov obrusov a záclon, či už sa jedná o jednofarebné alebo vzorované modely alebo o rôzne druhy materiálov.

Nielen estetická, ale aj praktická funkcia

Obrusy sa čoraz viac stávajú v našich domácnostiach populárnejšími. Domáce gazdinky si veľmi rady skrášľujú svoj príbytok rôznymi motívmi obrusov a všade tam, kde je to možné. Aby však obrus splnil svoju funkciu, mali by ste vedieť, ktorý obrus do ktorej miestnosti dať. Keď chcete umiestniť obrus napríklad do obývačky, vôbec nemusí presahovať rohy. Tu môžete použiť menšie obrusy či stredové pásy. Konce pásu môžu prevísať cez stôl. Ak chcete dať sviatočný obrus, mal by dokonale definovať udalosť, ktorú oslavujete. Aby ste to neprehnali so vzormi a zachovali ste serióznosť, na stôl si položte jednofarebný obrus väčšej veľkosti. Naň dajte menší obrus s tematikou sviatočného obdobia. Čo sa týka farebných kombinácií, do menších miestností voľte skôr jemnejšie farby, aby ste miestnosť presvetlili a opticky zväčšili. Pri väčších miestnostiach môžete ísť aj do tmavších farieb. Farbu obrusu prispôsobte aj farbe záclon.
Ak patríte k šikovným gazdinkám, ktoré si dokážu obrus ušiť samy, tak látka na obrus je najlepším riešením. Môžete si prispôsobiť veľkosť, motív, vzor obrusu dokonale podľa svojich predstáv.

Inšpirujte sa slovenským folklórom

Ak milujete slovenské folklórne tradície a chcete ich mať aj vo svojej domácnosti, môžete siahnuť po obruse so slovenskými folklórnymi motívmi. Naše staré mamy vedeli oceniť krásu ľudových tradícií a ich príbytky bežne skrášľovali obrusy s folklórnymi motívmi.
Pre inšpiráciu môžete navštíviť lacný metrový textil a vybrať si z viacerých druhov dekoračných látok s rôznymi motívmi. Fantázii sa medze nekladú a vy najlepšie viete, čo sa Vám hodí do vašej domácnosti. Možno práve teraz nastal čas na zmenu a oživenie jednotlivých miestností vo vašom dome či byte. Urobte si radosť novým obrusom alebo záclonou so zaujímavými motívmi v duchu slovenských tradícií.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio