BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Už viete čo je prírodná kontrolovaná kozmetika a ako ju podľa certifikátov rozoznať?
zdroj: unsplash.com

Už viete čo je prírodná kontrolovaná kozmetika a ako ju podľa certifikátov rozoznať?

Až 60 % všetkých látok aplikovaných na pokožku sa vstrebáva do nášho tela. Preto by sme mali dbať na výber kvalitnej prírodnej kozmetiky, ktorá obsahuje veľa minerálov a vitamínov. Myslite na seba a vyhnite sa zbytočným chemikáliám v kozmetike.

Prírodná kozmetika by mala byť vyrábaná z prírodných surovín. S nekonečným množstvom produktov je orientácia v zloženiach veľmi ťažká, preto boli v roku 2001 vytvorené certifikáty prírodnej kontrolovanej kozmetiky. Tieto certifikáty sú medzinárodnou garanciou, že produkty, ktoré sú tak označené sú skutočne bio produkty. Dôkladný výber jednotlivých zložiek produktov v prírodnej kozmetike zohráva dôležitú úlohu. Neobsahuje zbytočné parafíny, parabény, syntetické farbivá, arómy a ani konzervanty. Získaním certifikátu sa daný produkt zaväzuje, že bude spĺňať určité štandardy a kvalitu. Preto v predajniach vyberajte produkty, ktoré tieto certifikáty získali. Najčastejšie sa na našom trhu môžeme stretnúť s nasledujúcimi skratkami.

BDIH

Najstarší certifikát v kategórií prírodnej kozmetiky. Garantuje ho medzinárodný inštitút sídliaci v Nemecku. Toto označenie znamená, že kozmetika, ktorá ho má, obsahuje 100 % prírodné oleje, výťažky z rastlín a bylín. Medzi najznámejšie značky, ktoré získali tento certifikát patria napríklad Weleda, Logona, Sante, Neobio, Fitne, Lavera alebo Dr. Hauschka.

www.kontrollierte-naturkosmetik.de

ECO CERT

Vznikol pod záštitou najprísnejšieho francúzskeho zduženia. Označuje sa ním kozmetika, ktorá na svoju výrobu použila suroviny, ktoré sú prírodného pôvodu a ekologického hospodárstva. Na obale sa uvádza aj ich presný podiel. 

ecocert.com

CPK, CPK BIO

Certifikát, ktorý pochádza z Českej republiky, je udeľovaný spoločnosťou KEZ. Presne určuje ingrediencie, ktoré kozmetika môže alebo nemôže používať. Môžu to byť iba prírodné a z prírody pochádzajúce suroviny. 

certifikaty-a-jak-se-v-nich-vyznat-bio-a-prirodni-certifikaty-2-dil-7
kez.cz

VEGAN

Výrobky s touto známkou neboli testované na zvieratách a ani neobsahujú žiadne živočíšne látky. Ďalej neobsahujú látky, ktoré sú získavané chovom zvierat a teda ani nič živočíšneho pôvodu ako je med, mlieko alebo včelí vosk. 

vegansociety.com

NATRUE

Do nedávna sa rozdeľovali 3 typy certifikátov NaTrue, ktoré rozlíšite podľa počtu hviezdičiek v logu. Jedna hviezdička označovala výrobky podrobené najmenším kritériám a tri hviezdičky najprísnejšie hodnotené značky. Jedna hviezdička označovala produkty, ktoré majú prírodné zloženie bez použitia chemických látok. Dve hviezdičky zaručovali, že kozmetika má 70 %  podiel biosurovín z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírody. Najprísnejší trojhviezdičkový certifikát označoval výrobky s podielom 90 %. Dnes sa už všetko označuje jednotným logom bez hviezdičiek. 

certifikat-natrue-2
natrue.org

SOIL ASSOCIATION

Podobne ako pri NaTrue certifikátoch aj tento označuje výrobky na dvoch úrovniach podľa percentuálneho podielu biosurovín.

128961
soilassociation.org

Najnovšie z kategórie: Krása

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio