BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Som drama queen mama
zdroj: beauty.sk

Som drama queen mama

Vždy som si myslela, že ako mama budem so svojim dieťaťom musieť v istom veku stále o niečo krvopotne bojovať a vyjednávať.

Ale som prekvapená, že to bola nejaká moja chybná predstava. A ani netuším, kde som k nej prišla. Možno také obdobie ešte príde, ale zatiaľ všetky moje “matkovské strašiaky”, boli úplne zbytočné.

Od začiatku ma strašili spánkom

Iné mamy aj nemamy. Každý si mamu predstaví ako nevyspatú ženu s kruhmi pod očami. “Vyspi sa, kým ešte môžeš.” U mňa toto nebolo. Mám pocit, že konečne spím! Od Mišovho narodenia spávam 8-9 hodín. Prvý rok som iba 2x v noci kojila (Mišo ľúbil viac spať ako jesť), neskôr už iba raz. A keď som prestala kojiť, spíme v noci bez zobudenia. Mišo spí 2-3 hoďky aj cez obed, takže ja som na materskej úplná Šípková Ruženka. Nechcem sa chváliť ani provokovať nevyspaté mamy, len som za tento náš stav vďačná. A kruhy pod očami mám aj tak, ale to mám zdedené po babine a mamine.

Strašili ma zubami

Dobre, toto bol opodstatnený strašiak. V našom prípade sme si odtrpeli každý jeden.

Strašili ma očkovaním

Neriešila som, nepátrala som, negúglila som žiadne možné vedľajšie účinky, chcela som očkovať a hotovo (je to na každej mame). A ani pri jednom nebol problém.

Strašili ma s odstavením

Aké to bude zložité, ako to správne urobiť, že sa mám pripraviť na jemný teror. Bavilo ma kojiť, rada som kojila, ale z mojich zdravotných dôvodov som kojiť prestala, keď mal Mišo skoro rok a pol. Aj tak už jedol všetko ako kyselina, o moje mlieko nikdy nežobral, nesťahoval mi tričko ani podprsenku, takže som dúfala, že by to mohlo byť ok. Jeden večer som mu mlieko nedala a ani si to nevšimol. A nikdy si naň ani nespomenul.

Strašiak bol aj prechod na nočník

Zase zbytočne. Je leto, behá nonstop holý a na nočník si sadol sám. Bez akéhokoľvek môjho nátlaku. Vysvetlila som mu, čo je nočník, párkrát som ho naň posadila, vždy ho mal na očiach a raz, keď som varila, si naň sadol a urobil, čo potreboval. Odvtedy funguje bez plienky (na noc mu ešte dávam), vždy pekne kričí, keď potrebuje pomoc - rozopnúť gombičky, zips, pekne to vie podržať, kým mu dobehnem na pomoc, takže aj tu som spokojná.

Strašiak je aj cumeľ

Už som premýšľala, ako ho od neho odnaučiť. Má ho iba na noc a vlastne nikdy cez deň s cumľom nefungoval. Raz som ho skúsila dať spať bez cumľa, ale posadil sa v posteli a prosil ma, aby som mu ho dala. Tak som mu ho vrátila a uvidím, či sa ho vzdá sám. Ale ako ho poznám, zase to celé urobí tak, že sa nebudem musieť nejak extra snažiť a uľahčí mi to.

Najväčším strašiakom pre mňa, ako mamu, bolo rozprávanie

Možno preto, že mám okolo seba pár mamičiek, ktorým deti ešte nerozprávajú a sú aj o rok- dva staršie od Miša. Málinko ma znepokojovalo, keď iným kamoškám deti - Mišovi rovesníci - už mali slušnú slovnú zásobu a môj Mišo vedel iba “mama” a “káva”. Ale teraz to dobehol. Presne, keď mal dva roky, spustil tak, že sa nedá zastaviť. Spája slová, pamätá si mená, povie mi presne, čo chce jesť, čo chce robiť, čo ho bolí, často už pekne pozliepa celé vety (niekdy mu rozumiem len ja, niekedy skloňuje ako úplný degeš, ale viacmenej sa už spolu normálne rozprávame). Takže ďalší strašiak odpadol.

Ostal iba jeden
- škôlka. Keď si iba pomyslím, že ho mám niekomu cudziemu odovzdať a byť celý deň bez neho, normálne sa mi sťahuje žalúdok. Modlím sa tajne, že Mišo aj toto vyrieši tak krásne, ako doteraz všetko.

Celým týmto som len chcela povedať, že stále som sa niečoho obávala, stále som si predstavovala veci komplikovanejšie, stále som nad niečim maturovala. A to dieťa to všetko pekne potichu nejak vybavilo a vyriešilo za mňa. Vždy ma iba nejak nasmeroval - a vždy dobre. Deti treba asi iba viac počúvať a viac vnímať. Oni presne vedia, čo a ako treba robiť.
Amen.

Buba

Najnovšie z kategórie: Buba blog

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio