BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Známy výrobca hračiek upozorňuje na platové rozdiely medzi pohlaviami. Vytvoril feministické Monopoly a schytal množstvo kritiky!
zdroj: SAMphoto.cz

Známy výrobca hračiek upozorňuje na platové rozdiely medzi pohlaviami. Vytvoril feministické Monopoly a schytal množstvo kritiky!

Americká spoločnosť Hasbro predstavila na trhu novú verziu svetoznámej spoločenskej hry s názvom Ms. Monopoly. Ide o feministickú verziu obľúbenej hračky.

Ženy dostanú viac

Ako výrobca uvádza je to "prvá hra, kde ženy zarábajú viac, ako muži." Autori hráčky skutočne odmenili v pravidlách väčším obnosom peňazí za absolvovanie kola ako hráčov - ženy, alebo dievčatá dostanú 240 dolárov, muži, či chlapci len 200. Ich snahou bolo učiť deti o rozdieloch v odmeňovaní medzi pohlaviami.

Najväčší producent hračiek na svete na sociálnej sieti Twitter uviedol, že feministické Ms. Monopoly je tu na to, aby oslávilo postavenie žien. Maskota v podobe fúzatého pána s cylindrom po prvý raz v histórii nahradila na krabici maskotka - žena.

Twitter/hasbro

zdroj: Twitter/hasbro

Kritici pribúdajú

Zmeny nastali aj v investovaní. Hráči sa viac neinvestujú do kúpy majetku v podobe nehnuteľností. Namiesto toho kupujú vynálezy vytvorené ženami ako sú napríklad solárny vykurovací systém, Wi-Fi, tvarovacie spodné prádlo, alebo čokoládové sušienky. V pravidlách hry naďalej zostáva prepychová daň aj riziko uväznenia. Tvorcovia ale odkázali mužom, aby sa nebáli. Ak vraj budú hrať správne, rovnako môžu zarobiť viac peňazí.

Hra si na sociálnych sieťach vyslúžila veľké množstvo kritiky, najmä z radov samotných žien. Kritici sa zhodujú v tom, že Hasbro "bojuje proti sexizmu sexizmom." Ďalší hovoria o tom, že hra ženám ukazuje, že nemôžu vyhrať bez neférovej výhody.

Twitter/hashtag/MsMonopoly

zdroj: Twitter/hashtag/MsMonopoly

Nie je to prvý raz

Kritike neunikli ani vynálezy obsiahnuté v hre. Rozčarovaným užívateľom Twitteru sa nepáči, do akej pozície Ms. Monopoly ženy stavia. Čokoládové sušienky, či sťahovacie spodné prádlo nepovažujú za dostatočne dôležité produkty. Nájde sa totiž podľa nich mnoho dôležitejších inovácii, ktoré sú dielom úspešných žien.

Nie je to prvýkrát, kedy bol Hasbro kritizovaný pre svoje aktualizácie v hre Monopoly. V minulom roku vydal producent hračiek verziu s názvom Monopoly pre mileniálov. V hre si neraz uťahuje z dnešnej generácie. Tvorcovia do hry pridali napríklad avokádo ako symbol vegánstva, či second-hand obchody. Chýbajú však akékoľvek nehnuteľnosti, pretože si ich podľa autorov "aj tak nemôžu dovoliť."

Twitter/hashtag/MsMonopoly

zdroj: Twitter/hashtag/MsMonopoly

Ideou tvorcov bolo ale poukázať na platovú nerovnosť, ktorá je stále globálnym problémom. Od roku 2004 platí na Slovensku antidiskriminačný zákon, podľa ktorého by sa mali uplatňovať zásady rovnakého zaobchádzania. Napriek tomu ženy na Slovensku stále zarábajú o pätinu menej ako muži. Ženy, ktoré sú platovo znevýhodnené oproti svojim kolegom by sa mali obrátiť na inšpektorát bezpečnosti práce.

zdroj: independent.co.uk

Najnovšie z kategórie: Bizár

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio