BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Ako odfotiť dokonalú selfie? 5 tipov od Borisa Holečka, ktoré určite zaberú
zdroj: archív Borisa Holečku

Ako odfotiť dokonalú selfie? 5 tipov od Borisa Holečka, ktoré určite zaberú

Boris Holečko je známy videomaker a vloger. Možno ho skôr poznáte pod jeho instagramovým pseudonymom Slepačí bujón. Úspešný 25-ročný mladík o prácu rozhodne núdzu nemá. Rukopis obľúbeného influencera ste si mohli všimnúť v internetovej talkshow LVL Lama - ktorú má pod taktovkou moderátor Sajfa - rovnako vo vlogoch Fun rádia, ako aj v množstve ďalších projektov. Ako cvaknúť fotku, ktorá bude mať na sociálnych sieťach úspech, poradí Boris Holečko.

Svetlo dokáže zázraky

Stlačiť spúšť vie ktokoľvek, no nasvietenie robí pravého fotografa. Osvetlenie zohráva významnú úlohu rovnako pri amatérskych fotografiách akými sú svojky. "Základom dobrej fotky alebo selfie je v prvom rade svetlo. Vždy sa snažím preferovať denné svetlo. Ak takú možnosť nemám tak siaham po daylighte, alebo v prípade beauty vlogeriek je to veľmi obľúbený ringlight." 

"Na peknú, čistú selfie sa snažím použiť predné mäkké svetlo mierne z nadhľadu,"
vhodným výberom svetla  podľa neho "predídeme nechceným tieňom a vďaka umiestneniu svetelného zdroja mierne zhora získame veľmi prirodzený efekt svetla v tvári, ktoré má z časti aj zoštíhľujúci efekt."

Instagram/slepacibujon

S kompozíciou pomôže mriežka

Potetovaný Levičan označil ďalšie významné hľadisko ukážkovej fotky - kompozíciu. "Či už sme na fotografii samy, alebo s niekým, musíme dbať na umiestnenie objektov v popredí (nás) voči objektom v pozadí. Nikto predsa nechce mať parohy z konárov stromu či orezané z hlavy."

TIP pre začiatočníkov: "Na úvod je dobrou pomôckou mriežka, vďaka ktorej vieme, či nám padá horizont, prípadne kam objekt umiestniť, aby zapadol do zlatého rezu, a tak ho spraviť oku lahodnú kompozíciu svojky."

Za čo všetko môže objektív?

Zvoliť si správny objektív je dôležitejšie, ako by ste možno čakali: "Kilá navyše či zdeformované krivky, toto môže byť príčinou zle zvoleného objektívu. Poznáme tri základné typy objektívov: širokouhlý (napríklad GoPro) portrétový (ten, ktorý rozostrí pozadie) a teleobjektív (pripomína skôr ďalekohľad)." 

Ak by vás zaujímalo, ako to, že slušné zábery dokážu dnes už vyprodukovať i telefóny, Boris má odpoveď: "Väčšina smartphonov už dnes obsahuje minimálne portrétový a teleobjektív."

"Čím "kratšie sklo" (širší objektív) použijeme tým zdeformovanejšie môže pôsobiť výsledok a naopak. "Dlhšie sklo" - kilá navyše. Pre amatérov alebo začiatočníkov je najvhodnejšie použiť portrétový objektív s ohniskovou vzdialenosťou 34 - 50mm (je najprirodzenejšie ľudskému oku). Väčšina smartphonov už ponúka aj portrétový mód, alebo dynamické rozostrenie pozadia, ktoré tento efekt dokonale imitujú."

Instagram/slepacibujon

Farby vykúzlite presetmi

Zvládnuté počiatočné tri fázy sú ešte iba polovicou úspechu. Šikovný vlogger radí, aby ste nezabudli na farby: "Ak zvolíme správne svetlo, kompozíciu aj objektív, určite si potrpme aj na farby. Ja osobne upravujem väčšinu fotiek v telefóne pomocou aplikácie Adobe LightRoom, ktorá ponúka širokú a profesionálnu škálu možností editácie, akými sú napríklad korektúry expozície, farieb, ostrosti, nákup či tvorbu vlastných presetov."

"Preset je uloženie konkrétnych zmien editácie pri konkrétnej fotke. Ak teda mám napríklad desať fotiek z rovnakej scény, mesta, miesta... Upravím si prvú, uložím daný preset a už ho len aplikujem na ďalšie fotky z danej scény," takýmto spôsobom vznikajú farebne do jedného tónu zladené účty, na ktoré sme zvyknutí u profesionálnych bloggerov. Profil tak vyzerá jednotnejšie a pôsobí takpovediac učesaným dojmom.

Pri retuši je menej viac

"Máme takmer dokonalú fotku. No objavil sa nám v pozadí nechcený objekt, človek či vyrážka? Prvá aj posledná pomoc je retuš. V tomto prípade taktiež odporúčam aplikáciu Adobe LightRoom alebo Photoshop. Osobne na tento krok využívam skôr počítačovú verziu Photoshopu, kde dokážem dôkladnejšie, čistejšie a profesionálnejšie odretušovať nechcený element. Treba však mať na pamäti, že niekedy je menej viac. Fotografia by v konečnom dôsledku stále mala vyzerať prirodzene, tak aby na nej nebolo poznať že je vyretušovaná."

Instagram/slepacibujon

Najnovšie z kategórie: Instatrends

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio