BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Fotograf Martin Ondruš odporúča 3 netradičné destinácie, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Toto by ste nečakali!
zdroj: archív Martina Ondruša

Fotograf Martin Ondruš odporúča 3 netradičné destinácie, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Toto by ste nečakali!

Sociálne siete cestovateľa Martina Ondruša sú plné inšpiratívnych fotografií. Nečudo, je totiž skutočný profík! Fotografovaním a natáčaním sa nielen živí, ale je to tiež jeho najväčšou záľubou.

Čerstvého absolventa žurnalistiky už dlhšiu dobu zamestnáva vlastný kanál na Youtube. V ňom sa aktuálne zameriava najmä na vlogy s cestovateľskými zážitkami, no v minulosti sa orientoval tiež na vtipný súhrn aktualít, denný vlog a venoval sa aj svojej talkshow Rýdzo slovenské. 

23-ročný Bratislavčan motivuje na Instagrame svojich sledovateľov k tomu, aby sa nebáli cestovať. A darí sa mu! Pri pohľade na jeho dokonalé zábery dostal už nejeden fanúšik dobrodružnú slinu. V jeho portfóliu nenájdete iba klasické, turistami a influencermi vyhľadávané destinácie. Videomaker už s charitou vycestoval do takých končín sveta, kam by si väčšina našich krajanov netrúfla.

Irak

Kto by to bol povedal, že prvou krajinou odporúčanou mladým influencerom bude vojnou zmietaný Irak? Konkrétne ide o Iracký kurdistan, z ktorého má novopečený žurnalista podnetné zážitky. Reakcia jeho okolia bola presne taká, akú si v prvom momente dokážete predstaviť: "Každému komu som povedal, že mám v pláne ísť do Iraku mi poprial veľa šťastia a vyslovili nádej, že sa vrátim domov. Úprimne, aj ja som bol presvedčený, že to nebude ľahký trip. V myšlienkach som si predstavoval, že nepriestrelnú vestu budem mať oblečenú 24/7 a bude ma sprevádzať komando amerických vojakov. Opak bol však pravdou."

Za zásadný považuje Martin fakt, že neletel do hlavného mesta, Bagdadu. Jeho cesta smerovala cez Arbíl, kde je situácia iná. Najpodstatnejšou však podľa neho bola nátura Iračanov: "Ľudia tu sú neskutočne vďační za to, že ste prišli. Každý sa s vami chce fotiť, dokonca, keď zbadajú v ruke foťák, oslovia vás, aby ste si ich odfotografovali." 

Práca i poslanie

Jeho púť po Iraku bola pracovná: "Cieľom mojej cesty do Iraku bolo zmapovať otvorenie studní, ktoré vybudovala Slovenská katolícka charita v jezídskej dedinke Bozan pri Mosule. Domáci z toho spravili menšiu slávnosť - stretlo sa tu celé vedenie dediny. Bolo neuveriteľné sledovať ako si tu ľudia vážia čistú pitnú vodu. O to viac, keď u nás na Slovensku jej máme prebytok…

Irak považuje za veľmi zvláštnu krajinu. K tejto myšlienke ho viedli priepastné rozdiely medzi vrstvami, ktoré si všimol: "Na jednej strane vidíte neskutočný prepych v mestách, napríklad toľko mustangov, koľko som videl tu, v Bratislave ani nemáme! Obrovské biznis centrá v mestách striedajú chudobné dedinky na vidieku. Každá jedna mi pripomínala rómske osady u nás." 

Napriek tomu ale Irak rozhodne odporúča navštíviť - pozor, ale na výber konkrétneho miesta: "Letenka je síce trošku drahšia, no uvedomíte si, ako sa nám v Európe dobre žije."

(Odhadovaná cena výletu Martina Ondruša: letenka cca 500 eur, ostatné výdavky sú porovnateľné s cenami na Slovensku)

Martin Ondruš - Irak (4 obrázky v galérii)

Jordánsko

"Je to Slovensku asi najbližšia krajina Blízkeho východu a hlavne by som povedal, že najbezpečnejšia. Naozaj sa tu nemáte čoho báť. My sme leteli do hlavného mesta Ammán. Po prílete sme si na letisku požičali auto a hneď sme smerovali do skalnatého mesta menom Petra," začína svoje rozprávanie o jordánskom výlete.

Dobrodruh Martin si túto lokalitu starostlivo vyberal. Ide o jedno z najstarších miest na svete. Podľa jeho slov je potrebné si na tento kamenný komplex vyhradiť minimálne 3 dni, pretože sa naozaj bude na čo pozerať. Špeciálne odporúča tento trip cez zimu, kedy sa "pri najznámejšej stavbe Petry, takzvanej Treasury, počas noci rozsvietia stovky lampášov. Je to zážitok na celý život. Okrem Petry sme samozrejme preskúmali púšť Wadi Rum, kde sa točilo niekoľko hollywoodskych filmov, mesto Akaba a okúpali sme sa v Mŕtvom mori." 

"Budem sa opakovať, ale i tu bol opätovne viditeľný veľký kontrast medzi mestom a vidiekom. V Petre som stretol staršiu ženu, ktorá sa mi prihovorila a ponúkla mi čaj. Po krátkom rozhovore som sa dozvedel, že býva s celou rodinou v neďalekej jaskyni. So svojím bývaním bola spokojná, vraj im je tam dobre."

(Odhadovaná cena výletu Martina Ondruša: 600 eur na 8 dní.)

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

Azorské ostrovy

Ak vás doterajšie tipy šikovného fotografa nepresvedčili, nezúfajte. Tretie odporúčanie bude totiž z úplne iného súdka: "Čo sa životnej úrovne týka, dáme si taký jemný oddych. Azory sa nachádzajú v srdci Atlantiku a sú prezývané aj európskym Havajom. Majú ideálnu polohu pre turistov z Európy, ale aj z Ameriky. Z Portugalska, ktorého sú autonómnou oblasťou, sem trvá let niečo cez dve hodiny a z Ameriky len okolo štyroch hodín."

"Azorské Ostrovy tvorí 12 sopečných ostrovov. Z nich deväť je obývaných. Najväčším a je Sao Miguel. Ak sa pre cestu rozhodnete, s týmto ostrovom prídete do kontaktu určite. Je tu totižto jediné medzinárodné letisko," pri leteckej návšteve iného ostrova sa pripravte na menšie vzrušenie. Aj skúsenému cestovateľovi pár ráz zovrelo žalúdok - obával sa, či sa lietadlo vôbec zmestí na pristávaciu dráhu. Letiská na ostatných ostrovoch sú podľa neho veľmi malé.

Zážitkom preňho boli i "minilietadlá" prevážajúce cestujúcich medzi ostrovmi navzájom. "Najhoršie bolo pristátie na ostrove Flores. Počas pristávania sme boli tesne nad hladinou vody, až sa napokon zjavil runway. Ak mám byť úprimný, nebolo mi všetko jedno..." 

"Určite odporúčam zobrať si o pár dní dovolenky naviac, aby ste mohli navštíviť viac ostrovov. Ja som bol konkrétne na Terceire, Flores, Faial a Sao Miguel. Samozrejme, keď si začnete googliť Azorské ostrovy, najkrajšie miesta vám vyhľadá práve na ostrove Sao Miguel. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že je to len slabý odvar toho, čo vás čaká na ďalších ostrovoch. Veľmi ľahko a hlavne rýchlo vám tu uplynú aj dva týždne. A určite neoľutujete!"

(Odhadovaná cena výletu Martina Ondruša: 660 eur na 14 dní.)

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

instagram.com/ondrusmart

Mladý influencer tvrdí, že cestovanie človeka osobnostne formuje, tým, že zažije množstvo neočakávaných situácií. Jeho plány sú jasné: čo najviac cestovať. V uplynulom roku si dal záväzok, koľko krajín chce precestovať. Svoje predsavzatie predčil dvojnásobne. Do konca roka sa nikam nechystá, zapojil sa do mentoringového programu, v ktorom bude sprevádzať vybraného stredoškoláka k dosiahnutiu jeho cieľov a pomáhať mu bude aj s osobnostným rozvojom. Jeho najbližšie cesty budú rovnako zaujímavé, ako tie doterajšie. Chystá sa do Japonska, na Lofoty - ostrovy na sever od Nórska, navštíviť chce Faerské ostrovy i Island.

Na záver ešte jeden zaujímavý tip od Martina: "Letenky si pozerajte v “inkognito” okne vášho prehliadača. Letecké spoločnosti tak nevedia, o ktoré letenky sa najviac zaujímate. Ponúkať vám preto budú najlacnejšie a najvýhodnejšie produkty, aby ste o kúpu prejavili záujem. To isté platí aj pri vyhľadávaní ubytovania."

Najnovšie z kategórie: Cestovanie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio