BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Potvrdené vedeckou štúdiou: Antikoncepcia u násťročných zvyšuje riziko vzniku depresie
zdroj: TASR

Potvrdené vedeckou štúdiou: Antikoncepcia u násťročných zvyšuje riziko vzniku depresie

Chcete svoje dieťa chrániť pred nechceným otehotnením? Dajte si pozor! Antikoncepčné tabletky mu totiž môžu privodiť vážne problémy.

Dospievajúce dievčatá, ktoré užívajú antikoncepčné pilulky sú vystavené väčšiemu riziku vzniku symptómov spojených s depresiou. Uvádza to štúdia publikovaná v časopise Jama Psychiatry. Ide o najnovší výskum v tejto oblasti, uverejnený bol 2. októbra. Skúmanie vykonávali vedci z Brighamskej a ženskej nemocnice, z Univerzitného medicínskeho centra v Groningene a z medicínskeho centra Univerzity Leiden.

Instragram

V ohrození sú tínedžerky

Odkedy boli kontraceptíva uvedené na trh, vedci sa snažili zistiť ich súvislosť s náladou užívateliek. Doterajšie výskumy sa však viac zameriavali na hrozby vzniku rakoviny prsníka, krvných zrazenín, či spojitosť s nárastom hmotnosti.

Výskumníci na vzorke tisíc mladých žien vo veku 16 až 25 rokov zistili, že medzi používaním orálnej antikoncepcie a depresívnymi symptómami nie je zreteľný súvis. Spojenie však našli v jednej konkrétnej skupine, a to medzi 16-ročnými dievčatami. Podľa výskumu totiž táto veková kategória hlásila vyšší výskyt depresívnych príznakov, ako ich rovesníčky, ktoré pilulky nepoužili.

Vysvetlením by mohli byť emocionálne problémy, s ktorými sa tínedžerky musia vysporiadať. Dotazník vypĺňaní mladými ženami z Holandska zahŕňal otázky o depresívnych symptómoch ako je plač, jedenie, spánok, samovražedné myšlienky, sebapoškodzovanie i energia, smútok, pocity menejcennosti a viny.

Instagram

Vzťah je obojsmerný

Údaje ukázali, že zúčastnené 16-ročné dievčatá používajúce antikoncepčné pilulky mali v priemere o 21 percent vyššiu mieru príznakov depresie. Uvádzali problémy so stravovaním, plačom a spánkom.

Depresívne príznaky sú, podľa autorky Hadine Joffe, častejšie ako klinická depresia. Má však veľký vplyv na kvalitu života dievčat, žien a ich rodín. Autori tiež podotkli, že vzťah medzi používaním antikoncepcie a depresívnymi symptómami môže byť obojsmerný. Znamenalo by to, že tak ako užívanie tabletky prispieva k depresívnym príznakom, by dôvodom prečo adolescentky začnú užívať perorálnu antikoncepciu mohli byť ťažšie depresívne symptómy.

Celú štúdiu si môžete prečítať TU.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

zdroj: independent.co.uk

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio