BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Marketing alkoholového priemyslu môže predstavovať pre tehotné ženy riziko! Hovorí o tom nová štúdia
zdroj: TASR

Marketing alkoholového priemyslu môže predstavovať pre tehotné ženy riziko! Hovorí o tom nová štúdia

Ani pohár vína! Vedci upozorňujú na možný dopad na plod z alkoholu. Nenechajte sa nachytať obchodnými ťahmi. Firmy podľa ich zistení šíria dezinformácie.

Vedci tvrdia, že alkoholový priemysel môže ohroziť tehotné ženy. Dôvodom je, že neuvádzajú presné informácie, aký účinok môže mať alkohol na tehotenstvo. Výskum vykonávali výskumníci zo škôl Imperial College London a z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny. Vo svojom príspevku sa zamerali na to, akým spôsobom prezentujú pitie liehovín počas tehotenstva spoločnosti predávajúce alkohol. Hodnotených bolo 23 firiem vo svete, ktoré sú financované z alkoholového priemyslu a 19 organizácií verejného zdravotníctva vrátane NHS Choices a britského vládneho úradu pre prevenciu chorôb a podporu zdravia.

Podľa zozbieraných dát, firmy financované z alkoholového priemyslu sa snažia menej informovať o  syndróme, ktorý sa u plodu môže vyvinúť ak žena počas tehotenstva konzumuje alkohol. Rovnako je u týchto firmách menšia pravdepodobnosť, že tehotným ženám neodporučia piť žiaden alkohol. Častejšie tiež zdôrazňujú pochybnosti o účinkoch pri konzumácie alkoholu počas gravidity.

Charitatívna organizácia Tommy's pritom zdôrazňuje, že "neexituje bezpečná hranica pitia" pri ženách, ktoré sú v očakávaní. Tiež uvádzajú, že keď budúca matka pije, z krvi prechádza alkohol to placenty plodu. Nepochybne najbezpečnejšou možnosťou je preto nepiť alkohol v období gravidity vôbec. Osobitne zdôrazňujú počiatočné štádium, a teda prvé tri mesiace, pretože "ide o obdobie obrovského rastu a rozvoja."

Organizácia tiež potvrdzuje, že požívanie alkoholu vo väčších množstvách môže mať za následok trvalé poškodenie plodu, a tým pádom dlhodobé až trvalé dôsledky na dieťa. V Národnej zdravotníckej službe vo Veľkej Británii odporúčajú dokonca i ženám, ktoré sa ešte len otehotnieť pokúšajú prestať piť alkohol, aby riziká znížili na minimum.

Výsledok je jednoznačný. V závere štúdie vedci uviedli, že subjekty, ktorých financie pochádzajú z alkoholového priemyslu môžu zvýšiť riziko pre tehotné ženy. Konajú tak šírením dezinformácií.

Podľa profesora z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva, Marka Petticrewa existuje  v týchto spoločnostiach „konzistentná stratégia poskytovania informácií o konzumácii alkoholu a tehotenstve."

Štúdia tak dokazuje, že "tieto organizácie predstavujú potenciálne riziko pre verejné zdravie, najmä pre zdravie tehotných žien a dieťaťa.“ Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Celú štúdiu si môžete prečítať TU.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

zdroj: independent.co.uk

Najnovšie z kategórie: Tehotenstvo

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio