BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Začína výchova
zdroj: beauty.sk

Začína výchova

Niežeby doteraz nebola. Bola, ale nie nejaká silená, všetko šlo tak nejak pekne, prirodzene.

Mišo si úplne ide teóriu “monkey see, monkey do” zopakuje, čo vidí. Preto sa aj s Bohuškom snažíme byť (teda sme) slušní, milí, féroví, priateľskí a láskaví. Aj Mišo taký je.

Ale kedže sme nonstop na ulici s deťmi, ulica sa snaží skúšať naše výchovné základy.

Deti z našej ulice majú hobby - jazdia po ulici na bicykloch - všetci spolu ako jedna veľká skupina. To je veľmi milé.
Menej milé je to, že všetci vtrhnú do dvora tým susedom, ktorí ešte nemajú plot a krúžia im okolo zaparkovaných áut. Susedom to nevadí, lebo v tej grupe cyklistov sú aj ich deti.
Ale mne to vadí. Okolo môjho auta nekrúžia, ale Mišo sa pridal ku starším deťom a robí to, čo oni. Je to pochopiteľné, sú to trochu jeho vzory - veď vďaka nim sa už aj on bicykluje. Odkukal od nich aj túto zlobu.
Snažila som sa mu vysvetliť, že toto on robiť nemusí, že môže niekomu poškriabať auto, že nikto mu to nedovolil a bla bla bla....
Robia to veľkí, bude aj on.

Takže som na to šla inak, keď to stále robil, napriek zákazom, bez kriku som ho zobrala domov. Samozrejme, že plakal. Aj kričal. Myslím, že po mne aj niečo zvrieskol.
Ale hneď sa doma upokojil a začala som sa ho pýtať, či vie, prečo sme šli od detí domov. Vedel.
“Bicykloval som okolo áut”.
Dobre, takže vie, kde je sever.
Na druhý deň sme šli tiež von, dohodli sme sa, že sa bude voziť iba po ceste a nepôjde nikomu do dvora. Súhlasil.
Slovo nedodržal. Dav detí ho stiahol.

Bola som odhodlaná nepovoliť, povedala som mu, že ešte raz to urobí a ideme domov. Urobil to a ešte sa mi drzo smial do tváre.
Slovo som teda dodržala aspoň ja a rovno sme šli domov. Zase urobil minútový cirkus, ešte sa aj Bohuškovi sám doma priznal, že ma nepočúval a že zase behal ľuďom do dvorov.

A zase sme mu to celý večer opakovali. Že čo urobil nedobre, čo sa nám nepáči a čo robiť nemôže, ak chce chodiť von za deťmi.

Čakala som, čo bude na tretí deň. K autám vo dvoroch sa ani nepriblížil. Až kým ho nestiahli traja chalani, urobil to zas.
Už som išla po neho, že ideme domov, ale predbehol ma. Rovno sa priznal, že tam vbehol a že to už neurobí. A fakt!!!! Celý večer sa pekne deti bicyklovali po ceste, malí susedia stále okolo áut, Mišo ich vždy počkal, keď oni vbehli niekomu do dvora, ale nepridal sa k nim.

Ani raz.
Ďalší večer, ani ďalší ani ďalší to už nezopakoval.
Chvíľu som si úplne nebola istá, či je toto dobrá cesta, ale iná mi nenapadla.
(A hlavne, idem riskovať, že budem každému druhému susedovi platiť prelakovanie auta?)
Takže sme uzavreli dohodu, že môže sa hrávať vonku s deťmi, ale nemusí sa nechať ukecať na každú blbosť. Nateraz pochopil, táto situácia úspešne vyriešená
, pomerne rýchlo a pomerne pokojne a čakám na ďalšie výzvy!

Ale neskromne poviem, že som na nás hrdá!

Najnovšie z kategórie: Promo

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio