BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Ako zachrániť vzťah na ôsmich rande
zdroj: SAMphoto.cz

Ako zachrániť vzťah na ôsmich rande

Párový terapeuti radia osem krokov, ktorými môžete zachrániť váš vzťah.

Sú svoji už 30 rokov! Manželský pár psychológov z Oregonu, John a Julie Gottmanovci radí ako udržať váš vzťah šťastným. Spoločne vykonali skúmanie na 3-tisíc pároch a zo svojich zistení potom napísali knihu  ktorá opisuje podrobnosti o tom, ako oživiť váš vzťah na ôsmich schôdzkach. Znie to jednoducho však?

Rande číslo 1

Obnovte svoj sľub - nejde predsa iba o to, čo máte na papieri. Ak chcete znovu posilniť vaše puto, stačí niekedy svoju lojalitu voči partnerovi pripomenúť. Nezabúdajte sa rozprávať. Je dôležité tiež pripomenúť svojej polovičke prečo ju máte radi, prečo je pre vás nenahraditeľná i to, že akceptujete jej nedostatky.

Tento krok má pomôcť budovať dôveru a posilňovať zväzok. Schôdzku si môžete naplánovať kdekoľvek, najlepšie na pokojné miesto, aby ste mali pokoj na debatu. Pokiaľ dodržíte stanovené body, obaja sa budete sa cítiť vo vzťahu vážení a tiež si pripomeniete čo vás navzájom priťahuje a prečo ste spolu. 

Rande číslo 2

Bavte sa o zložitých témach - cieľom je pochopiť toho druhého. Budete sa tak môcť pohnúť ďalej bez zbytočného hnevu. Ten vás brzdí. Malo by pritom ísť o konštruktívnu diskusiu bez hádok, obviňovania či kriku. 

Odborníci tak odporúčajú urobiť počas spoločnej prechádzky, ideálne držiac sa za ruky. Tento prejav náklonnosti má vytvoriť pocit intimity.

Rande číslo 3

Udržujte vášeň - za najčastejší dôvod zlyhania manželstva býva uvádzaný sex, respektíve, stále menej sexu. Je to oblasť partnerského života, ktorá pribúdajúcimi povinnosťami, zaneprázdnenosťou a rutinou trpí najviac. Podľa prieskumu majú kvalitnejší sexuálny život a viac dosiahnutých orgazmov páry, ktoré sa o sexe rozprávajú.

Dôvodom je udržiavanie duševnej intimity. Tá je rovnako dôležitá, ako tá fyzická. Experti sa zhodujú v tom, že pre dlhodobé, vážne vzťahy je dôležité otvorene rozprávať o tom, čo by ste od partnera chceli. Rovnako sa odporúčajú spoločné fyzické aktivity, ako napríklad joga, aby ste nadobudli pocit spojenia tiel.

Rande číslo 4

Nevynechávajte debaty o peniazoch - aj peniaze patria k najfrekventovanejším dôvodom rozpadu vzťahov, konkrétne sa nachádzajú v TOP 5-ke najčastejších príčin zlyhania. Otvorená diskusia je i v tomto prípade viac ako vítaná. Na pretras by sa mali dostať finančné plány, obavy a očakávania. Porovnávať sa s partnerom v práci a zárobkoch je však úplne tabu.

Rande číslo 5

Diskutujte o rodičovstve -  terapeuti v tomto prieskume zistili, že až 67 percent rodičov, ktorí mali svoje dieťa v prvých štyroch rokoch pocítili pokles šťastia v manželstve. Odporúčajú preto debatovať s vaším partnerom o detstve, aby ste vedeli čo očakávate od rodinného života. Iba tak si budete vedieť porovnať hodnoty, ktoré zastávate pri výchove dieťaťa.

Rande číslo 6

Zabávajte sa - podľa Johna a Julie Gottmanovcov spolu zotrvajú páry, ktoré sa spolu bavia. Skúste si spomenúť na najzábavnejšie činnosti, ktoré ste spolu robili na začiatku vášho vzťahu a robte ich opäť!

Vymyslite dobrodružstvo! Mohli by ste prísť s tromi nápadmi, ktoré by ste za normálnych okolností nerobili. Napríklad strávte deň vo vani.

Rande číslo 7

Vytvorte si rituály - Julie a John sa domnievajú, že páry, ktoré zdieľajú niektoré činnosti majú silnejšie puto. Tieto "posvätné" rituály by mali byť pre vás niečo špeciálne, čo zdieľate výhradne so svojim partnerom. Môže to byť každodenný ranný bozk, zapálenie sviečky pri večeri, alebo čokoľvek vám napadne ako vhodná rutina.

Rande číslo 8

Plánujte si budúcnosť - Snívajte! Spoločné plánovanie budúcnosti vytvára túžby, ktoré môžete s vašou polovičkou zdieľať. Opäť sa tak vytvára nenahraditeľné puto, no naopak nenaplnené sny vedú k hnevu. Pracujte na tom! Vyberte sa na miesta, ktoré vás inšpirujú a dávajú vám spoločný cieľ.

Najnovšie z kategórie: Vzťahy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio