BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Poznaj rozdiel medzi udržateľnou, pomalou a etickou módou
zdroj: instagram.com/elementywear

Poznaj rozdiel medzi udržateľnou, pomalou a etickou módou

Ak ste nováčikom v oblasti, ktorej sú cudzie neustále pribúdajúce módne novinky a zaujímate sa skôr o kvalitu odevov, ktoré si kupujete...

Produkcia oblečenia sa medzi rokom 2000 a 2014 každým rokom zdvojnásobovala. Odhadom, každý jeden kilogram látky vydá približne 23 kilogramov skleníkových plynov. Syntetické vlákna vypúšťajú i rajský plyn a pri praní uvoľňujú do vodných tokov mikrovlákna, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca. Pravdepodobne ste už počuli o trvalo udržateľnej, pomalej a etickej móde. A aký je medzi nimi rozdiel? Možno ste si všimli, že ich definícia sa niekedy nezhoduje s inými, čo v praxi znamená, že jedna spoločnosť považuje za etické niečo iné, ako verzia definície inej osoby. 

Trvalo udržateľná móda

- za životné prostredie

Zaoberá sa tým, aké sú účinky výroby odevov na životné prostredie. Zahŕňa to použitie pesticídov pri pestovaní bavlny, iných prírodných látok, udržateľných textílií, používaných farbivách, úpravu vody a odpadu, znižovanie energie, používanie recyklovaných materiálov a niekedy aj balenie. Na prvom mieste je planéta a príroda.

Pomalá móda

- za životnosť odevu

Týka sa všeobecne štýlu, dizajnu a kvality odevu ako i zámeru, ako bol vyrobený. Zahŕňa to nákup oblečenia vyrobeného z odolných tkanín a vyhýbanie sa neustále pribúdajúcim módnym trendom. Pomalá móda (slow fashion) sa zameriava na kvalitu, dlhovekosť a nie na kvantitu. 

Etická móda 

- za ľudské práva

Etická móda sa pozerá na férové podmienky pracovníkov v textilnom a odevnom priemysle, na ich zdravie a životosprávu v komunitách. Zahŕňa všetko od pestovania bavlny až po to, ako sú platení pracovníci, ktorí vyrábajú odevy. Tak, aby nedochádzalo k zneužívaniu pracovníkov, detí a dbalo sa aj o ich bezpečnosť. 

Najnovšie z kategórie: Móda

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio