BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Žene v Košiciach odmietla lekárnička vydať antikoncepciu. Neuveríte prečo!
zdroj: SAMphoto.cz

Žene v Košiciach odmietla lekárnička vydať antikoncepciu. Neuveríte prečo!

Internetom otriasla kuriózna situácia z metropoly východného Slovenska. Pacientka si v košickej lekárni na Spišskom námestí chcela vybrať lieky, prostredníctvom elektronického receptu. Pracovníčka predajne s liečivami jej ale antikoncepčné pilulky odmietla vydať.

Dôvody boli prosté. Vraj jej tieto lieky škodia: „Najprv som nechápala, čo to vraví, veď som ho mala riadne predpísaný od mojej doktorky. Opýtala som sa jej, či ten liek nemajú. Zase však odpovedala, že liek mi nevydá z dôvodu svojho presvedčenia, povedala zákazníčka Adriana portálu kosicednes.sk, ktorý s informáciou prišiel ako prvý.

Lekárnička tiež zákazníčke vymenovala choroby a zdravotné riziká, ktoré jej pri užívani antikoncepcie hrozia. Pacientka sa jej snažila vysvetliť, že tieto lieky používa z naozaj vážnych dôvodov - Košičanke totiž hrozí, že by jej museli vyoperovať ženské orgány. Farmaceutická pracovníčka napriek tomu žene lieky odmietla predať a keďže sa na prevádzke v tom čase nenachádzal iný zamestnanec, Adriana musela vyhľadať inú lekáreň.

Bizarné? Zákon je pritom na strane lekárničky. Podľa etického kódexu zdravotníckeho pracovníka zamestnanec nemusí vykonať činnosť, ktorá je v rozpore s jeho presvedčením. Túto skutočnosť potvrdila pre Košice dnes aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová (s tým, že zamestnávateľ musí byť o takejto situácii informovaný). Podľa nej si zamestnankyňa uplatnila právo na výhradu svedomia.

Doplnené

Ako pre portál kosicednes.sk uviedla zodpovedná farmaceutka spomínanej lekárne, zamestnávateľ o uplatňovaní výhrady vie, čo znamená, že počínanie lekárničky je v súlade so zákonom. Podľa jej slov išlo o výnimočnú situáciu: „Mali sme jeden hluchý polhodinový úsek, kedy bola jedna kolegyňa chorá a spomínaná zamestnankyňa bola na zástupe. Inak by zákazníka mohla presunúť ku kolegovi.“ 

Zodpovedná farmaceutka priznala, že na podobnú situáciu si budú musieť dať v budúcnosti väčší pozor, ale s kolegami sa snažia striedať tak, aby zákazníkov mohol v prípade potreby obslúžiť iný zamestnanec. Lekárničku, ktorá odmietla antikoncepčné tabletky žene vydať, považuje za šikovnú, nábožensky založenú ženu, s ktorou doteraz nebol nikdy problém.

Najnovšie z kategórie: Made in Slovakia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio