Beauty.sk Beauty.sk

Kríza matky: 3 spôsoby, ako sa zbaviť pocitu viny počas materskej dovolenky
zdroj: pixabay.com

Kríza matky: 3 spôsoby, ako sa zbaviť pocitu viny počas materskej dovolenky

Zbavte sa pocitu viny, že nie ste perfektná matka, venujte sa sebe a doprajte si viac času pre seba. Pýtate sa ako?

Ak poznáte scenár: Ráno sa zobudíte, vaše ratolesti ešte spia a vy ste plná elánu a odhodlania, že dnes budete mať viac trpezlivosti, nebudete kričať, no práve naopak, budete viac milá a svojím deťom venujete všetku pozornosť. No akonáhle vyjdete z postele, uvedomíte si, že tento deň bude poriadna výzva, pretože namiesto trojhodinového spánku, ste dojčili vaše dieťa, ráno nebol čas na sprchu a na konci dňa, keď si spravíte vyhodnotenie, zistíte, že vaše odpovede boli sarkastické, možno ste sa spolu málo hrali, nedostatočne počúvali, neboli prítomná, ako ste chceli a pocit viny sa dostaví. Spochybňujete sa ako matka, pravdepodobne cítite, že musíte niečo zmeniť... 

1. Nezabúdajte na seba 

Počas dňa stíhate množstvo činností, okrem toho, že vozíte svoje deti do školy, poobede domov, zostávate dlho hore, aby ste dobehli, čo ste už cez deň nestihli. Niekedy zabúdate aj na svojich manželov a dokonca i na seba, všetko v snahe byť dobrou mamou. Prestaňte mať zlý pocit z toho, že sa chcete večer venovať partnerovi alebo vyžadujete, aby deti šli včas spať. Rovnako, ako byť dobrou mamou, potrebujete aj vy, čas pre seba. Starajte sa najmä o svoju myseľ, svoje telo, a to vám pomôže byť i lepšou mamou. 

Zdroj: pixabay.com

2. Poznajte spúšťače pocitu viny

Nedostatok spánku, únava, hormóny alebo inak povedané, podráždená matka? Ak si nájdete čas na analýzu vašich pocitov, pomôžu vám zmeniť to, ako môžte reagovať. Zamyslite sa, kedy reagujete neprimerane, kedy ste podráždená. Vytvorte si plán, čo zmeníte a zapojte aj ostatných. Potrebujete vstať skôr ako ostatní? Zapojíte do domácich prác manžela? Posun k niečomu lepšiemu, vám pomôže zbaviť sa pocitu viny. 

3. Užívajte si prítomnosť 

Musíte si uvedomiť, že aj napriek tomu, že je toho na vás veľa, nestíhate, máte doma neporiadok, nemáte každý deň navarené, ako by ste si želali, no máte doma krásne, talentované a milujúce deti, ktoré vás bezvýhradne milujú i napriek tomu, že nie ste dokonalá. Užívajte si každú chvíľu, pretože ani sa nenazdáte a vaše deti vyrastú do samostatných osobností a už vás nebudú potrebovať, tak ako tu a teraz. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Fun rádio