Beauty.sk Beauty.sk

Iránsku ženu, ktorá vyšla von bez šatky chcú uväzniť na 16 rokov! Za jej slobodu bojujú aj známe Slovenky
zdroj: Amnesty International

Iránsku ženu, ktorá vyšla von bez šatky chcú uväzniť na 16 rokov! Za jej slobodu bojujú aj známe Slovenky

Vyzývavé výstrihy aj krátke sukne sú pre našinca celkom bežnou realitou. Ak je všetko v rámci vkusnosti, nad takýmto obliekaním sa väčšina ľudí ani nepozastavuje. Vieš si ale predstaviť, že by odhalené vlasy a krk znamenali pre okoloidúcich nepredstaviteľnú drzosť a vzbudzovali by verejné pohoršenie? To čo je pre nás nemysliteľné, je inde krutou realitou.

Protestovala a teraz jej hrozí odplata. Iránska žena Jasaman Arjani si dovolila prejaviť nesúhlas proti zákonu o nútenom zahaľovaní žien v Iráne. Svoj odpor prezentovala minulý rok na Medzinárodný deň žien v ženskom vozni vlaku tým, že spoločne so svojou mamou rozdávala cestujúcim biele kvety. A to všetko bez tradičného hijábu, respektíve šatky, ktorá jej mala prikrývať hlavu

Za tento pokojný protest jej hrozí až 16 ročné väzenie. Ako informuje Amnesty International, mladú herečku totiž o mesiac neskôr zatkli, zavreli na samotku a nútili k priznaniu.

Proti jednaniu iránskych orgánov sa už postavilo množstvo žien z celého sveta. Do kampane požadujúcej prepustenie mladej ženy sa zapojilo aj niekoľko známych slovenských tvári. Milena Minichová, Táňa Pauhofová, ale aj Kristína Svarinská spolu s Luciou Siposovou vyzývajú ľudí k podpísaniu petície za oslobodenie mladej iránskej aktivistky.

Celá akcia za prepustenie Jasaman Arjani sa uskutočňuje pod záštitou ľudskoprávneho podujatia Maratón písania listov. To už dokázalo zmeniť životy mnohým nespravodlivo utláčaným. Petíciu nájdeš TU.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Celebs

Pozri viac

Fun rádio