Beauty.sk Beauty.sk

Múzeum penisov či elfovia? 17 bizarných faktov, ktoré ste o krajine ohňa a ľadu netušili
zdroj: pixabay.com

Múzeum penisov či elfovia? 17 bizarných faktov, ktoré ste o krajine ohňa a ľadu netušili

Island je miesto, ktoré svojou krásou láka stále viac a viac turistov. Vodopády, rokliny, lávové polia, dlhé fjordy i ľadovce, to všetko spája Island. Ponúka niekoľko naozaj bizarných faktov, ktoré sa oplatí pred návštevou tejto čarovnej krajiny poznať.

1. Hot-dogy

Patria medzi najobľúbenejšie jedlo na Islande, predávajú sa naozaj všade či už sa nachádzate na benzínovej stanici, autobusových zastávkach, či v reštaurácií. 

2. Elfovia

Podľa nedávneho prieskumu, väčšina Islanďanov verí v existenciu elfov. Údajne môžu merať od niekoľkých centimetrov až po niekoľko metrov, žiť v domoch prípadne v bytoch, ale keď ich necháte na pokoji, nechajú aj oni vás. 

3. Geotermálna energia 

Takmer všetky potreby Islandu v oblasti vykurovania a elektrickej energie sú zásobované vodnými zdrojmi energie a geotermálnymi zdrojmi. 

4. Múzeum penisov

V Reykjavíku sa nachádza Islandské falologické múzeum, ktoré je jediné svojho druhu na svete. Nájdete tu penisy 93 živočíšnych druhov, dokopy cez 280 exponátov. Svoje zastúpenie tu majú medvede, kone, tulene, mačky i myši. 

5. Zákaz striptízu

Bary, v ktorých vystupujú nahé ženy či muži na Islande nenájdete, od roku 2010 sú zakázané. Island hneď po Vatikáne a Andore, je prvou väčšou európskou krajinou, ktorá prijala tento zákon. 

6. Vlastníctvo psov 

Vlastniť psa bolo v Reykjavíku zakázané až do roku 1984, kedy bol zákaz čiastočne zrušený. Pes je v ich očiach pracovné zviera, ktoré patrí skôr na pastvu alebo do hôr než do mesta. Zákaz bol v roku 2006 už úplne zrušený. 

7. Komáre

Tento nepríjemný hmyz tu budete zbytočne hľadať, komáre sa na Islande nenachádzajú. 

8. Hákarl 

Najväčšou špecialitou Islandu je hákarl, fermentované žraločie mäso. Považuje sa za národné jedlo a predstavuje žraloka bez hlavy a vnútorností, ktorý je na päť mesiacov zakopaný do zeme, aby sa mäso zbavilo amoniaku, ktorý je jedovatý a následne sa vykope a suší na vzduchu. 

9. Známi spisovatelia

Z tohto ostrovného štátu pochádza najviac známych spisovateľov ako má ktorékoľvek iné miesto na svete. 

10. Najsevernejšie hlavné mesto

Hlavné mesto Islandu, Reykjavík je najsevernejšie položeným hlavným mestom na svete, nachádza sa takmer pri severnom polárnom kruhu.

11. Deti spia v mraze 

Deti, ktoré ešte spávajú aj počas dňa v kočíku, bežne sa nechávajú spať vonku, dokonca i pri mínusových teplotách.

12. Bez priezviska 

Tento ľadový kraj nemá priezviska. Islandské meno sa zvyčajne skladá z krstného mena a patronyma. Synovia majú patronymum utvorené z krstného mena otca pridaním koncovky -son a dcéry koncovky -dóttir. Za hlavné meno sa považuje krstné meno. 

13. Zákaz piva 

Island zakázal spotrebu piva až do roku 1989. Pivo bolo zakázané celých 74 rokov, a to i napriek tomu, že prohibícia sa netýkala žiadneho iného alkoholu. 

14. Kúpaliská 

Svetovo má Island najvyšší pomer kúpalísk na jedného človeka.

15. Nemá armádu

Krajina nemá stálu armádu, nedisponuje ozbrojenými zložkami a i napriek tomu je členom NATO. 

16. Podnebie 

Islandské podnebie v skutočnosti nie je také studené, ako si mnohí myslia, priemerná zimná teplota predstavuje okolo 2°C. 

17. Patrí medzi top 3

Island sa zaslúžene umiestnil na treťom mieste najšťastnejších krajín na svete. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bizár

Pozri viac

Fun rádio