Beauty.sk Beauty.sk

Recept na dlhý život je odhalený! Hlavnou ingredienciou je sója
zdroj: SAMphoto

Recept na dlhý život je odhalený! Hlavnou ingredienciou je sója

V súvislosti s dlhým životom sa oddávna hovorilo o obyvateľoch Číny a Japonska. Za návod na dlhý život sa považoval zdravý životný štýl, medzi ľudské vzťahy, gény a v priebehu rokov sa teórie stále obmieňali, samotní Číňania skloňovali v tomto smere tvrdú prácu, pobyt vonku, ba dokonca masírovanie ušných lalôčikov. Vedci teraz prišli so štúdiou, ktorá odhaľuje, čo naozaj zapríčiňuje dlhovekosť.

Nový výskum zistil, že s dĺžkou života môžu súvisieť stravovacie návyky. Analýza viac ako 90-tisíc ľudí ukázala spojitosť dlhovekosti a konzumácie fermentovaných sójových výrobkov, akými sú napríklad miso polievka, alebo sójová omáčka.

Štúdia uverejnená v British Medical Journal zistila, že ľudia, ktorí často konzumovali v priebehu skúmaných 15-tich rokov práve spomínané potraviny, čelili nižšiemu riziku úmrtnosti. Vedci ďalej skúmali, koľko takejto potravy treba skonzumovať, aby mala na človeka reálne účinky. Zistilo sa, že muži musia zjesť niečo vyše 50 gramov fermentovanej sóje denne, aby sa riziko úmrtia v najbližších 15-tich rokoch znížilo o 10 percent. U žien sa riziko znižuje už pri 46,6 gramov denne.

Jedlá z fermentovanej sóje mali podľa štúdie na zdravie aj ďalšie pozitívne účinky. Znížilo sa totiž riziko úmrtia na srdcové choroby. Za výhody fermentovaných sójových výrobkov označili výskumníci vysoký obsah vlákniny a draslíka. Uviedli však, že výsledky štúdie mohli ovplyvniť aj rôzne nemerané faktory. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jedlo

Pozri viac

Fun rádio