Beauty.sk Beauty.sk

Môže móda zachrániť planétu? Smutný odkaz, ktorý zmení váš pohľad na džínsy
zdroj: pixabay.com

Môže móda zachrániť planétu? Smutný odkaz, ktorý zmení váš pohľad na džínsy

Dokumentárny film The RiverBlue: Môže móda zachrániť planétu?, ktorý natočili režiséri David McIlvride a Roger Williams odhaľuje šokujúce dopady odevného priemyslu na vodné toky a ekosystémy, zameriavajú sa na toxickú výrobu džínsov, z ktorej behá mráz po chrbte.

V čínskej provincii Xintang sa ročne vyrobí až 300 miliónov párov džínsov na výrobu, ktorých sú potrebné stovky galónov vody a toxických chemikálií, preto, aby získali želanú úpravu a farbu. Výsledkom sú neuveriteľné environmentálne dopady, znečistenia riek, ekosystémov a komunít v Číne, Bangladéši a Indii. Odhaduje sa, že 70 percent ázijských riek a jazier je kontaminovaných troma miliardami galónov odpadovej vody produkovanej textilným priemyslom tohto kontinentu. Rieky v blízkosti továrni sú zafarbené podľa druhu džínsov. 

Cieľom tovární je produkovať čo najviac kusov odevov, ktoré budú cenovo dostupné na úkor ich kvality. ,,Lacné oblečenie je spojené s vysokými nákladmi na životné prostredie a verejné zdravie", spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom oblečenia nerešpektujú životné prostredie, pretože ich zámer je jediný - aby oblečenie bolo lacné a rýchlo dostupné. Spôsob výroby spôsobuje kožné ochorenia a pokožka absorbuje 65 % toho, čo na ňu dáte, chemikálie idú do tela cez potraviny, ktoré konzumujete, z prostredia, v ktorom žijete a oblečením, ktoré nosíte.

Vďaka inováciám a vzdelávaniu spotrebiteľov môže dôjsť k zmene

Počas natáčania dokumentu, väčšina denimových výrobcov zamedzila filmárom v natáčaní vo svojich priestoroch. Jeden z troch najväčších výrobcov džínsoviny v Taliansku ich pozval, aby natáčali v ich zariadení, kde prezident firmy priznal, že im trvalo dlhých 40 rokov, kým si uvedomili, že rovnako, ako sú rieky znečisťované, sú i pracovníci chorí z chemikálií, ktorým boli pri výrobe džínsov vystavení.

A tak sa v roku 2014 rozhodli investovať do nových technológií, vytvorili nový proces výroby, ktorý šetrí vodu, chémiu, energiu a je biologicky odbúrateľný. Je dôležité, aby spotrebitelia vedeli, aký dopad na životné prostredie má bežný postup výroby džínsov, aký dopad má módny priemysel na našu planétu a aby dostávali jednoznačnú odpoveď, odkiaľ ich odev pochádza a za akých podmienok bol vyrobený. Len tak nastane dopyt po udržateľnej zmene a len to prinúti továrne ku zmene vo výrobnom procese. 

Trailer k dokumentu si môžete pozrieť tu:

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Móda

Pozri viac

Fun rádio