Beauty.sk Beauty.sk

Urobte zmenu, ktorá má zmysel: Začnite s takýmto šatníkom ešte dnes
zdroj: pixabay.com

Urobte zmenu, ktorá má zmysel: Začnite s takýmto šatníkom ešte dnes

Každá malá zmena sa počíta a v tomto prípade má malá zmena aj skutočne veľký význam. Ide o prax, viac trpezlivosti a nakoniec i zmenu životného štýlu. Netreba však panikáriť, tu sú štyri spôsoby ako nakupovať bez kompromisov, štýlovo, lacno a s minimálnym dopadom na životné prostredie.

Nakupujte lokálne 

Hoci si je väčšina ľudí vedomá životnosti svojich odevov, neprispievajú k uvedomelému spôsobu nakupovania. Z každej strany je vyvinutý tlak, či už z reklamy v televízií, či na internete. Vyvolávajú silné pokušenie nakupovať, pretože lákajú svojimi nízkymi cenami. Nakupovať lokálne nemusí znamenať, že si dáte doživotný zákaz nakupovať v obľúbených reťazcoch s fast fashion módou, no znamená to, že uprednostníte lokálnych predajcov kedykoľvek to bude možné. Tie dbajú na výrobu svojich výrobkov pomocou organických materiálov, prispievajú k miestnej ekonomike a šírite ich význam aj medzi ďalších ľudí. 

Nakupujte z druhej ruky

Dôležitý rozdiel medzi etickou módou a tzv. rýchlou módou je predovšetkým cena, ktorú spotrebiteľ musí zaplatiť. Vytvára to pocit sklamania, pretože táto móda nie je prístupná najmä svojou vyššou cenou každému. Nastáva začarovaný kruh, v ktorom ľudia pristupujú k fast fashion móde. Ak však hľadáte štýlový kúsok za zlomok ceny, navštívte niektorý zo second-handov. Ak spoznáte správne miesta na nakupovanie takýchto kúskov, možnosti sú nekonečné. 

Zdroj: pixabay.com

Nakupujte vintage

Pri kúpe vintage kúskov zažijete toľko zábavy, čo v prípade preplnených nákupných centier nehrozí. To je len skvelý bonus toho, že získate naozaj nadčasový kúsok z 80.rokov a nestane sa vám, že stretnete niekoho v rovnakých šatách zo známych reťazcov. Ak chcete zažiariť svojím vlastným štýlom, nákup vo vintage obchodoch je pre vás ideálnym riešením. Na internete nájdete množstvo inšpirácií, ako získať trendy vzhľad s vintage oblečením, stačí sa len naučiť kombinovať správne kúsky. 

Predĺžte životnosť svojho šatníka

Zmena začína už v obchode, keď sa pristihnete, že ste si vybrali nový odev, hoci doma už máte niekoľko podobných kúskov. Je dobré, ak sa sami seba spýtate či potrebujete ďalší pár tenisiek, ďalší kabát... Vymeniť rovnaký alebo podobný kúsok za takmer totožný, no nový, škodí vašej peňaženke i planéte. Ak sa rozhodnete, že vyradíte niektoré oblečenie, skúste sa spýtať v rodine či ho niekto nevynosí, prípadne vyradené odevy môžete zaniesť do útulku pre bezdomovcov alebo spraviť zo starého nové (zo starého trička ušiť napríklad obliečku na vankúš). 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Móda

Pozri viac

Fun rádio