Beauty.sk Beauty.sk

Nebezpečný vírus už aj v Európe. Efektívna prevencia, či mýty? Takto sa môžete skutočne chrániť!
zdroj: TASR

Nebezpečný vírus už aj v Európe. Efektívna prevencia, či mýty? Takto sa môžete skutočne chrániť!

Vírus, ktorí šíri poplach. COVID-19 lepšie známy ako koronavírus už dva mesiace zapĺňa stránky všetkých svetových médií. Choroba pôvodom z Číny sa v posledných týždňoch rozšírila aj do Európy, kde spôsobuje paniku. V susednom Česku začínajú ľudia vykupovať z obchodov trvanlivé potraviny a robia si tak zásoby. Je však potrebné prepadať strachu?

Obavy, že sa koronavírus rozšíri aj do ďalších európskych krajín berú obyvatelia Česka nesmierne vážne. Na takúto masovú paniku však podľa odborníkov nie je dôvod, no prevencia pred hocijakým ochorením a zvyšovanie imunity je na mieste. Svetová zdravotnícka organizácia preto zostavila odporúčania, ako sa čo najlepšie chrániť.

Častejšie umývanie rúk

Nie je žiadnym prekvapením, že väčšina nákazy má pôvod zo špinavých rúk. Odborníci preto apelujú na ľudí, aby si častejšie a najmä dôkladnejšie umývali ruky. Pri správnom spôsobe umývania rúk prejdeme niekoľkokrát mydlom všetky ich časti - vymydliť si treba prsty až po končeky s dôrazom na nechty a priestor pod nechtami, nesmieme zabúdať na oblasť medzi prstami, a samozrejme dlaň z oboch strán čistiť krúživým pohybom. Nebojte sa aj pritlačiť! 

Odporúčané sú predovšetkým dezinfekčné mydlá a na pracovisku, v školách alebo na iných verejných miestach používajte i samotnú (gélovú) dezinfekciu rúk. Umývanie rúk je dôležité počas dňa pravidelne opakovať, a nevyčistenými rukami si nesiahať na tvár, hlavne na oči a nos, kde sa vírusy zachytávajú na sliznici.

Imunita je najdôležitejšia

Koronavírusom je teraz nakazených viac ako 82-tisíc ľudí na celom svete a počet mŕtvych je vyšší ako 2 800. Obete si však vírus vyžiadal najmä medzi staršími a chorľavejšími ľuďmi, teda s ľuďmi s oslabenou imunitou. Dôležité preto je nepodliehať stresu a namiesto tvorenia zásob si kúpiť ovocie a zeleninu bohaté na vitamín C, prípadne samotné C-éčkové tabletky, ako doplnok k zdravej a vyváženej strave (konzervované jedlo ňou rozhodne nie je). 

Vitamín C sa predáva v rôznych liekových formách ale rozdiel môže byť v jeho efektívnosti. Niektoré formy sú totiž pre telo vstrebateľnejšie, ako iné (tabletky, kapsule, prášky, šumienky, sirup, kvapky). Čím je podpora imunity prirodzenejšia, tým lepšie.

Špeciálne rúška

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ nevyhlásila situáciu za pandémiu (tá je rozsiahlejšia ako epidémia, rozširuje na veľkom území, pozn. red.). Chodenie v rúškach - najmä tu, na Slovensku, kde sa nákaza nepotvrdila v žiadnom prípade, pričom otestovaných bolo doteraz až 113 vzoriek (informuje Ministerstvo zdravotníctva) - môže byť trochu prehnaným riešením. 

Zobstarať si ochranu je dôležité v prípade, že sa chystáte cestovať, a to všeobecne, nielen do krajín, ktoré už nakazených hlásia. Prevencia sa odporúča v prvom rade na letiskách a vo veľkých davoch ľudí, nestačí ale obyčajná látková tkanina, s akou sa stretávame u lekároch. Rúška skutočne zabraňujúce ochoreniu majú označenie FFP 3 (čiastočne má pomáhať aj verzia FFP2), a teda tie, ktoré obsahujú už aj respirátor. Okrem toho treba rúško nosiť napevno stiahnuté okolo tváre tak, aby nevznikali prieduchy. Nosenie ochrany by inak bolo úplne zbytočné.

Pomôžu gumené rukavice?

Najväčšia britská stránka zameraná na zdravie, NHS uviedla, že ochranné predmety akými sú masky na tvár a rukavice hrajú v klinickom prostredí veľmi dôležitú úlohu, ale existuje málo dôkazov, že sú užitočné aj pre verejnosť. Podľa virológa z londýnskej univerzity Imperial College, môže nosenie rukavíc v ľuďoch vyvolávať falošný pocit bezpečia, informuje o tom magazín Independent. Zároveň tvrdí, že umývanie rúk je oveľa lepším preventívnym opatrením. Svetová zdravotnícka organizácia taktiež neodporúča ľuďom, aby nosili rukavice. 

K šíriacej sa panike v Česku sa vyjadril uznávaný biochemik zameriavajúci sa na vírusy, prorektor Karlovej Univerzity Jan Konvalinka: "Lidi, neblbněte. Myjte si ruce, jezte ovoce a zeleninu a nenechte se vystrašit," napísal na Facebook. 

Takto vyzeral celý príspevok:

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Fun rádio