Beauty.sk Beauty.sk

Nový bizarný kúsok na trhu s intímnou hygienou: Menštruačné nohavičky českých startupistov!
zdroj: Instagram.com/snuggswear

Nový bizarný kúsok na trhu s intímnou hygienou: Menštruačné nohavičky českých startupistov!

Po kontroverznom menštruačnom kalíšku prichádza na Slovensko ďalší rozporuplný vynález. Výrobok z dielne českého startupu má byť na trhu s intímnymi hygienickými pomôckami alternatívou vložiek a tampónov. U žien tento nápad vyvolal protichodné reakcie.

Menštruačné nohavičky majú byť revolúciou v oblasti dámskej hygieny aj svojou ekologickosťou. Spodnú bielizeň, ktorá sa má stať nástupkyňou dámskych vložiek a tampónov vymysleli a skonštruovali dvaja českí startupsti Linda a Tomáš. Tí si spoločne založili značku Snuggs a so svojim vynálezom sa stali finalistami súťaže FutureNow Awards. 

Špeciálna dámska bielizeň je na prvý pohľad navlas rovnaká, ako bežné spodné prádlo pre ženy. Nohavičky Snuggs sú však navrhnuté tak, aby nahradili všetky jednorazové menštruačné pomôcky a znížili tak objem odpadu: "Jsou to klasické spodní kalhotky se speciální funkční vrstvou, která rychle vsákne tekutinu dovnitř a nepropustí dál. K tomu využíváme nejmodernější vysoce absorpční materiály, na kterých pracují textilní inženýři," povedala zakladateľka firmy pre portál Pro ženy.

Vďaka nohavičkám sa podľa nej zvýši komfort žien, nebudú sa totiž musiť každú chvíľu kontrolovať, "či je všetko tam dole v poriadku." Bielizeň má zadržiavať menzes počas celého dňa (odporúčaná doba nosenia je 8 až 12 hodín), a napokon ju ženy jednoducho hodia do práčky. Nehygienické? Mladí podnikatelia tvrdia, že látka z ktorej je produkt vyrábaný má zabraňovať vzniku baktérii. 

Po úspechu na českom trhu sa zakladatelia značky menštruačných gatiek rozhodli rozšíriť aj za hranice. Logickým krokom bolo expandovať na Slovensko, pretože istá klientela sa už začala vytvárať i keď bol predaj spustený iba pre Českú republiku, povedali pre Forbes výrobcovia. 

Podľa komentárov na sociálnych sieťach to však nevyzerá, že by Slovenky boli fanúšičkami výrobku. Pod príspevkom od Snuggs (oficiálneho profilu výrobcu) sa objavilo už množstvo pripomienok, pričom väčšina žien sa vyjadrila veľmi skepticky. Takých, ktoré výtvor aj naozaj vyskúšali je pomenej, no názory na funkčnosť sa rôznia: "Jedny som kúpila - ale teda prekvapilo ma to... Veľká spokojnosť, odporúčam," napísala spokojná zákazníčka. Ďalšia ale tento názor nezdieľala: "...z prdele som ich kúpila. Za pol hodinu prepotené slabiny, je to vyrobené z nejakého syntetického nepriedušného 'sajrajtu', akoby ste sa navliekli do igelitu. Ak máte silnú menštruáciu a zrazeniny, nohavičky musia ísť okamžite dolu, ak nechcete nosiť hrču zahnívajúcej krvi pol dňa. Detto nechápem, ako môže človek, ktorý nie je humusák, behať s olúpaným endometriom (sliznica maternice, pozn, red.) v spodnom prádle. Toto je fakt na vážnu infekciu," vysvetlila svoj postoj. Navzdory tomu si tovar zo slovenských stránok objednalo už vyše 6000 žien, informoval portál Start it up.

V prípade, že si na nohavičky budeš chcieť spraviť vlastný názor, vyjde ťa to pomerne draho. Za jeden kus vhodný pri slabom až strednom krvácaní zaplatíš 30 eur, a za gaťky vhodné pri silnej menštruácii si priplatíš o štyri eurá naviac. Vývojári však tvrdia, že dôležité je prihliadať na ekologický rozmer produktu. Ako uvádza Forbes bežná žena za život spotrebuje asi 12-tisíc jednorazových vložiek alebo tampónov, čím vytvorí približne 140 kilogramov nerecyklovateľného odpadu. Životnosť nohavičiek by mala byť okolo jedného až dvoch rokov.

Kúpiť ich môžeš TU.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bizár

Pozri viac

Fun rádio