Beauty.sk Beauty.sk

Príbeh sýrskeho dievčatka, ktoré si zvuky bômb zľahčovalo smiechom pokračuje. Nový život v Turecku!
zdroj: TASR

Príbeh sýrskeho dievčatka, ktoré si zvuky bômb zľahčovalo smiechom pokračuje. Nový život v Turecku!

Nedávno obletelo internet video, na ktorom počas bombových útokov mesta Aleppo vymyslel otecko trojročnej dcérke hru, aby dievčatko netrpelo strachom a úzkosťou. Svoje dieťatko učil zľahčovať zvuky bômb tým, že sa pri každom výbuchu malo smiať.

Teraz sa zdá, že príbeh malej Sýrčanky Salwy bude mať šťastný koniec. Rodine sa totiž podarilo opustiť svoju domovinu, v ktorej boli ľudia neraz uväznení bez možnosti úteku. Nový život začínajú v susednom Turecku. Otec dievčatka, Abdulláh al-Muhammad uviedol, že ich rodina prekročila hranicu minulý týždeň, na pozvanie tureckého štátu. Povedal tiež, že ho teší, že Salwá môže teraz viesť pokojný život v Turecku, ďaleko od "znepokojujúcich zvukov": "Jej život tu - keď začne chodiť do materskej školy a potom do školy - bude určite lepší, než keby zostala niekde vo vojne," nechal sa počuť 32-ročný Sýrčan.

Abdulláh je podľa svojich slov šťastný, že už nemusí vymýšľať hry, aby odvrátil pozornosť dcéry od hrôz vojny. Tá trvá v Sýrii už dlhých deväť rokov. "Teraz jej aspoň nemusím klamať," povedal muž, ktorý si už v Turecku hľadá prácu. Napriek tomu, že je jedným zo šťastlivcov, ktorí získali azyl, z vojnou zmietanej Sýrie sa mu odchádzalo ťažko: "Som šťastný, že sme na bezpečnom mieste a že sa nám podarilo ujsť pred bombardovaním, ale som nahnevaný a smutný, že som musel opustiť svoju krajinu."

Video, ktoré zachytáva "hru" trojročnej Salwy si získalo sympatie miliónov ľudí po celom svete. Muž sa v ňom pýta svojej jedinej dcéry, či svišťanie, ktoré počuť vonku, je lietadlo alebo mínomet. "Mínomet," znela odpoveď dieťaťa. "Keď to priletí, budeme sa smiať," povie dieťa a pri zvuku explózie, vybuchne do smiechu.

Ruskom podporovaná vojna sýrskej armády proti vládnej opozícii v provincii Idlib začala minulý rok v decembri. Z domovov odvtedy vyhnala už takmer milión ľudí, viac ako 60 percent z nich sú deti. Mnoho z nich prichádza na hranice s Tureckom v nádeji, že tam nájdu útočisko. Turecko sa už pritom stará o 3,6 milióna sýrskych utečencov, nie je ochotné prijať ďalších. Pri poslednom vyostrení násilia zahynulo v provincii vyše 470 civilistov a veľké časti tohto územia sú preto neobývateľné.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Fun rádio