Beauty.sk Beauty.sk

Žena si vyrába provizórne rúška. Takto si ho jednoducho vyrobíš aj ty, z podprsenky!
zdroj: Twitter/asahinayumeno

Žena si vyrába provizórne rúška. Takto si ho jednoducho vyrobíš aj ty, z podprsenky!

V posledných hodinách sa potvrdili najväčšie obavy mnohých Slovákov - na Slovensku sa potvrdil prvý prípad nákazy novým koronavírusom, COVID-19. Zohnať rúško je nielen u nás, ale v celom svete takmer nemožné. Niektorých ľudí situácia inšpirovala natoľko, že prišli s vlastnými nápadmi, ako so šíriacou sa infekciou bojovať.

Svet čelí akútnemu nedostatku ochranných masiek. Napriek tomu, že nosenie rúška zabezpečuje podľa odborníkov len malú ochranu, ľudia ich do posledného vykúpili. Obyčajná chirurgická rúška sa odporúča nosiť chorým, aby nešírili nákazu ďalej (buďte ohľaduplní a radšej sa úplne vyhnite kontaktu s ľuďmi), ale tiež ako prevencia pred zanesením patogénu do sliznice nosa, úst a očí. Tie totiž vírus napáda.

Ak chceš ochranné rúško musíš improvizovať - vyrob si ho napríklad sama doma. Maj na pamäti, že účinné sú len masky, ktoré tesne priliehajú k tvári. Podprsenkové rúško môže znieť vtipne, no britský lekár z Leicesterskej kráľovskej ambulancie, Julian Tang tvrdí, že ako základná ochrana je podprsenka použiteľná: „Podprsenky môžete používať ako masky - robili to aj ľudia počas SARS pred 17 rokmi, keď boli masky vypredané.“

V prípade, že sa rozhodneš zhotoviť si rúško z podprsenky, dbaj na správnu veľkosť. Maska má zakrývať nos a ústa, nie celú tvár. Sú však aj efektívnejšie opatrenia, ktoré ti pomôžu sa chrániť. Pamätaj:

1. Nedotýkaj sa rukami tváre

2. Dodržuj čistotu rúk (častejšie a pozornejšie ako inokedy)

3. Kýchaj do tkaniny, alebo do záhybu lakťa (vyhni sa dlaniam)

4. Od chorého človeka si udržuj odstup aspoň jeden až dva metre

5. Nedotýkaj sa kľučiek a iných povrchov na verejných miestach

6. Umývaj si častejšie vlasy (vírus môžeš doniesť aj na nich)

7. Vždy sa doma prezleč (rovnako ako vlasy môže patogén zachytiť aj oblečenie)

8. NEPANIKÁR

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bizár

Pozri viac

Fun rádio