Beauty.sk Beauty.sk

Môžem dostať koronavírus opakovane, alebo sa mi vytvorí imunita?
zdroj: TASR

Môžem dostať koronavírus opakovane, alebo sa mi vytvorí imunita?

Ako to je s imunitou po koronavíruse? Dokáže si telo vytvoriť protilátky? Vytvorí si telo aspoň krátkodobú imunitu? Zamerali sme sa na zodpovedanie jednej z najčastejších otázok ohľadom nového vírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v stredu situáciu za pandémiu. Celkový počet prípadov nakazených sa vyšplhal na viac ako 130-tisíc ľudí, z toho vyliečených je ale už okolo 70-tisíc. Tí sú teda z najhoršieho vonku, môžu si však vydýchnuť?

V prípade, že bol človek infikovaný, neznamená to, že ho vírus ďalej neohrozuje, píše Independent. Odborníci sa podľa neho totiž domnievajú, že aj vyliečení pacienti môžu opätovne ochorieť. Riaditeľ prevencie a liečby pneumónie (zápal pľúc, pozn. red.) z čínskej nemocnice China Japan Friendship Hospital, Li QinGyuan tvrdí, že vyliečeným pacientom sa vytvorila v tele ochranná protilátka, nie je však ako dlho ochrana trvá.

zdroj: SAMphoto

„U niektorých jednotlivcov protilátka nemôže vydržať veľmi dlho,“ povedal Li QinGyuan. Priaznivé predpoklady majú vedci u detí: "Nikto to nevie s istotou, ale väčšina detí si pravdepodobne vyvinie aspoň krátkodobú imunitu voči špecifickému koronavírusu, ktorý spôsobuje Covid-19," vysvetlil doktor Peter Jung, profesor na Lekárskej fakulte University of Texas, so zameraním na pediatriu.

Koronavírus COVID-19 môže rovnako ako chrípka ďalej mutovať, čo by znamenalo tiež opätovné nakazenie sa. U zotavených ľudí je však podľa doktora Stephena Gluckmana, lekára infekčných chorôb a riaditeľa spoločnosti Penn Global Medicine, vyššia pravdepodobnosť recidívy. Keďže koronavírusové ochorenia existujú už veľmi dlho, Gluckman tvrdí, že o nich majú slušné množstvo informácií: "Veľká časť (obyvateľstva), ktorá dostala jeden špecifický druh koronavírusu, je imúnna. Nemáme však dostatočné množstvo údajov, aby sme to mohli povedať o tomto koronavíruse, ale je to pravdepodobné."

Odborníci preto apelujú na vyliečených pacientov, aby aj oni dodržovali odporúčané hygienické opatrenia, akými sú umývanie rúk, nosenie rúšok a vyhýbanie sa možnému styku s infikovanými. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zdravie

Pozri viac

Fun rádio