Beauty.sk Beauty.sk

Alkoholickými nápojmi proti koronavírusu? Veľká chyba! Takto na teba alkohol reálne vplýva
zdroj: Instagram/luxeladyofficial

Alkoholickými nápojmi proti koronavírusu? Veľká chyba! Takto na teba alkohol reálne vplýva

Dať si "za jednu" zdravotnú ťa týchto dňoch môže stáť viac, ako len bolehlav na ďalší deň. Požívanie alkoholu totiž neúčinkuje ako "vnútorná dezinfekcia" ako si mnohí myslia. Práve naopak, následky na organizmus môžu byť veľmi nepriaznivé.

Pitie alkoholu môže oslabiť tvoj imunitný systém a môže spôsobiť tiež, že budeš zraniteľnejšia voči vírusom, tvrdia odborníci. Praktická lekárka Aragona Giuseppe pre portál Metro uviedla, že „konzumácia nadmerného množstva alkoholu by mohla spôsobiť poškodenie imunitných buniek v pľúcach a horných dýchacích cestách, čo môže zase zvýšiť riziko vzniku chorôb, ako je tuberkulóza, pneumónia, a syndróm respiračnej tiesne, nehovoriac o tom, že by ste boli náchylnejší na vírusy.“

Zhrnuté a podčiarknuté, to je to posledné, čo uprostred svetovej vírusovej pandémie chceš. Úzkostlivé udržiavanie hygieny rúk, zdravé jedlo, preventívna karanténa i všetky ostatné ochranné opatrenia idú ruka v ruke s dodržiavaním "nepitného" (alkoholového) režimu.

„Alkohol môže tiež ovplyvniť črevnú bariéru, ktorá umožňuje prenikaniu ďalších baktérií do krvi, čo následne vedie k vyčerpaniu troch najdôležitejších druhov buniek vo vašom imunitnom systéme - makrofágov," vysvetľuje ďalej britská expertka. Makrofágy sú typy bielych krviniek, ktoré sú takpovediac prvou obrannou líniou a majú za úlohu zlikvidovať v organizme všetko, čo tam nepatrí. 

Vplyvom alkoholu sa v organizme čerpajú i ďalšie dôležité bunky - T a C. Práve T bunky sú protilátkami proti špecifickým druhom chorôb, medzi ktoré patria aj vírusové ochorenia. Ak sú však v tele potlačené, imunita je oslabená, a tým i menej úspešná v boji proti choroboplodným zárodkom.

Pre ľudí závislých na alkohole je situácia ešte nebezpečnejšia. Ich imunitný systém čelí nadmernému užívaniu alkoholu dlhodobo, a tak sa ľahko môže stať, že odolnosť ich organizmu je dočasne takmer nefunkčná.

Inými slovami, i keď pitie alkoholu možno patrilo medzi posledné pôžitky, ktoré si si v týchto dňoch dopriala, v záujme pevného zdravia a budovania silnejšej imunity je najlepším riešením obmedziť popíjanie. Tvoje telo bude tak lepšie pripravené bojovať s vírusom a chorobu rýchlejšie zdolať. Je tiež pravdepodobné, že odolnejší jedinci budú mať miernejší priebeh choroby, ako aj príznaky.

Aby sme však boli presní, neznamená to, že si nemôžeš dať ani pohár vína. Všetkého ale treba s mierou a namiesto pokecu s fľaškou sa môžeš radšej socializovať z pohodlia domova, napríklad cez videohovor s kamoškou.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Fun rádio