BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Štátny príspevok pre mladých. Do tohto veku máte nárok využiť podporu!
zdroj: Photo by Carly Rae Hobbins on Unsplash

Štátny príspevok pre mladých. Do tohto veku máte nárok využiť podporu!

Vo veľkej miere je náš život a jeho kvalita ovplyvňovaná ekonomickou situáciou v štáte.

Budúcnosť každého z nás nie je presne nalinkovaná a ani ten najväčší detailista si nemôže byť nikdy na 100% istý tým, že sa mu vždy a všetko splní. Vo veľkej miere je náš život a jeho kvalita ovplyvňovaná ekonomickou situáciou v štáte. Samozrejme, že aj naša vlastná snaha a aktivita je pre nás v konečnom dôsledku najväčším prínosom, no niekedy jednoducho príde chvíľa, že si človek nevie pomôcť sám, a tak využíva dostupnú podporu z iných zdrojov.

Čo je obsahom tohto príspevku

V prvom rade je nutné spomenúť, že nárok na tento príspevok máte do veku 35 rokov života. Požiadať o štátny príspevok pre mladých môžete teda len do tohto veku. Pokiaľ sa rozhodnete pre vlastné bývanie neskôr, banka bude brať vaše úroky už z bežného pohľadu. Práve táto inštitúcia zohráva pri tomto spôsobe zaistenia bývania veľmi veľkú úlohu, pretože vďaka nej a štátu si to môžete dovoliť. Dalo by sa povedať, že vaše bývanie bude až do splatenia poslednej splátky pod záložným právom banky, čo nemusí každému vyhovovať.

Nižšia úroková sadzba hypotekárneho úveru

Vaše peňaženky by tak mali byť na obdobie 5 rokov odľahčené aspoň o malé percento. Presnejšie je to zníženie o 3 %, ktoré sa delí medzi štát a banku. Teda štát vám prispieva dvoma percentami a banka jedným.

Takto sa to možno nezdá ako veľká pomoc, no ak si zoberiete celkovú sumu nového bytu, ktorý si zvažujete kúpiť, môže to byť o niekoľko tisíc eur menej, čo je pre mladé rodiny a možno už aj s deťmi, ktoré chodia do Súkromnej materskej školy naozaj prínos.

christin-hume-316558
Photo by Christin Hume on Unsplash

Obmedzenia, ktoré vás môžu prekvapiť

Sem patrí samozrejme limitovanie výšky hypotéky. Ak ste si mysleli, že tento príspevok zníži celú jej sumu, mali by ste sa rýchlo z tohto omylu dostať. Podpora sa vzťahuje na výšku hypotéky do 70 % z celkovej hodnoty nehnuteľnosti. To vás časom môže prinútiť k tomu aby ste zdokonalili v jazykovej škole svoje vedomosti cudzieho jazyka pre získanie lepšie platenej pracovnej pozície.

Posudzovať sa môže aj váš príjem, ktorého stanovenú hranicu nesmiete prekročiť, ak chcete požiadať o štátny príspevok, pokiaľ ste samozrejme nedovŕšili vek 35 rokov. Od 1. 4. 2017 je to pre jedného 1 287 € a pre dvoch je to posudzovaný hrubý príjem do výšky 2 574 €, čo je v našich podmienkach a na pracovnom trhu dosiahnuť asi veľmi ťažké, takže obavy môžete zahodiť a smelo zažiadať o príspevok na vaše nové bývanie.


Najnovšie z kategórie: Náš tip

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio