BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Vedeli ste, že ženský cyklus údajne ovplyvňuje náš výber partnera?
zdroj: Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

Vedeli ste, že ženský cyklus údajne ovplyvňuje náš výber partnera?

Vedecké výskumy dokazujú, že si naše polovičky vyberáme podľa toho, v akej fáze sa práve nachádzame.

A tak isto ovplyvňuje našu atraktivitu v očiach mužov. Pýtate sa, ako je to možné? Vedci veľa rokov verili, že ženy sa vyvinuli tak, aby skrývali svoje plodné dni, na rozdiel od iných primátov, ktorých opuchnuté genitálie signalizujú plodnosť. Nedávne výskumy však naznačujú presný opak a dokazujú napríklad aj to, že ženy majú počas ovulácie odlišnú chôdzu a venujú viac času starostlivosti či výberu šiat.

Žena se cítí atraktívnejšie

Vedci z viedenskej univerzity sa vo svojej štúdii zamerali na nočné kluby a diskotéky, kde fotili zabávajúce sa dámy a následne analyzovali vzorky ich slín. Výsledkom bolo zistenie, že ženy s vyššími hodnotami hormónu estradiol, ktorý sa intenzívne vylučuje počas ovulácie, boli vyzývavejšie oblečené a viac odhalené. Výskum jednej Američanky dokonca potvrdil, že sa počas plodnej fázy dokonca cítime lepšie než po zvyšok mesiaca a hodnotíme sa ako atraktívnejšie.

Potvrdili to dokonca aj muži, ktorí údajne spomedzi žien na fotkách označovali ako atraktívnejšie práve tie, ktoré mali ovuláciu. Dali im taktiež privoňať k ženským tričkám, ktoré boli nosené v rôznych fázach cyklu a opäť muži označovali ako voňavejšie tie, ktoré nosili ženy počas plodných dní.  

aral-tasher-232636
Photo by Aral Tasher on Unsplash
Raz "drsňáci", inokedy romantici

To však ani zďaleka nie je všetko. Vedci totiž dokázali, že sa nám počas cyklu menia aj výzorové preferencie  u potenciálnych partnerov. V plodné dni nás totiž príroda nevedomky priťahuje k nositeľom vysoko kvalitných génov, ktoré nám naznačujú zdravie potenciálnych potomkov. Inak povedané, hľadáme si skrátka dobrý genetický materiál. Vyberáme si teda mužov s vysokou hladinou testosterónov, väčšinou svalnatých s výraznými rysami tváre, hrubším hlasom a agresívnejším správaním. Niet preto divu, že si partneri v tomto období svoje polovičky strážia ako oko v hlave.

Naopak v neplodnej fáze cyklu, prípadne počas tehotenstva sa karta úplne obráti a začnú nás podvedome priťahovať muži s jemnejšími črtami tváre a slušnejším správaním. V tomto období totiž žena hľadá stabilitu a zaistenie pre svojho potomka. Preto nás to ťahá k mužom, z ktorých vyžaruje ochota podeliť sa o potravu, poskytnúť ochranné krídla a pomôcť so starostlivosťou o dieťa.

Najnovšie z kategórie: Vzťahy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio