BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Zaostrené na bylinkové čaje! Harmančekový na nervy a lipový pre pokojný spánok
zdroj: stocksnap.io

Zaostrené na bylinkové čaje! Harmančekový na nervy a lipový pre pokojný spánok

Vybrali sme 6 bylinkových čajov, ktoré slúžia ako výborná prevencia pred nachladnutím a zároveň pomáhajú zmierniť prejavy chrípky.

Vonku sa ochladilo a so zmenami teploty sa razom mnoho z nás ocitlo doma s nepríjemným prechladnutím. Obdobie prechodu medzi leto a jeseňou sa každoročne nesie v duchu chrípkovej epidémie. Niekedy sú však jedinými príznakmi plný nos a bolesti hlavy, s ktorými si hravo poradia účinné bylinky. Tie sú veľakrát nápomocnejšie než liečivá a vo forme čaju príjemne zahrejú organizmus. Výborne poslúžia ako prevencia, no vychutnať si ich môžete len tak pre skvelú chuť a upokojujúci účinok. Ktorý čaj zvoliť na povzbudenie a po ktorom naopak zaspíte ako malé dieťa?


1. Šípkový čaj

Šípky sú najznámejšie vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C, možno aj preto môžeme tento čaj považovať za vitamínovú bombu. Rovnako ako mnoho bylinkových "kolegov" je vhodnou prevenciou proti nachladnutiu a jeho pitie sa obzvlášť odporúča v jesennom a zimnom období. V opačnom prípade, ak už chorí ste, zaraďte ho k ostatným liečivám, môže totiž výrazne prispieť k vášmu uzdraveniu. Vychutňať si ho môžete aj zabalení v deke na teraske a príjemne si pri ňom odpočinúť po celom dni.

A post shared by KsenijaR (@vixenxen) on

2. Rozmarínový čaj

Viete si vôbec predstaviť deň bez šálky vašej milovanej kávy? Tá nám v mnohých prípadoch zachraňuje život a "dobíja" baterky. Jej nadmerná konzumácia sa však neodporúča, a preto vám odporúčame rovnako účinnú, avšak o niečo zdravšiu alternatívu. Rozmarínový čaj má totiž identické účinky, preberie a povzbudí organizmus, avšak na rozdiel od kávy telo nedehydruje. Káva tiež môže spôsobiť komplikácie s trávením, no pri tomto čaji je podobné riziko minimálne. Navyše pomáha pri nepríjemných bolestiach hlavy a zlepšuje pamäť.

3. Harmančekový čaj

Má blahodarné účinky na telo i myseľ. Pôsobí upokojujúco, protizápalovo a antibakteriálne, no navyše ho môžete využiť aj v kúpeľni, pretože tvár umývaná v harmančeku bude krásne svieža. Pre svoje liečivé vlastnosti sa používa už celé stáročia a navyše pomáha zvládať stresové obdobie i podráždenosť. Je skelým bojovníkom pri problémoch s trávením, zmierňuje pocity úzkosti, dopomáha k pokojnému spánku. Môžete použiť aj obklady, ktoré sú vhodné na unavené či opuchnuté oči.

A post shared by Make or Bake (@letseat_perth) on

4. Mätový čaj

Je skvelým pomocníkom pri kŕčoch a preveciou pred chorobami čriev. Mätový čaj patrí medzi najobľúbenejšie čaje, preto ho dostať v každom obchode, no nič nenahradí ten pravý z čerstvo natrhaných lístkov. Je skvelý pri chrípke či nachladnutí, ale aj pri pocite prejedenia po ťažkom jedle. Vychutnať si ho môžete aj len tak, pre jeho vynikajúcu a nezameniteľnú chuť. Skvelý je s lyžičkou medu a citrónovou šťavou. 

5. Lipový čaj

Čaj z lipových kvetov sa oddávna užíval pri všetkých chorobách z nachladnutia hlavne pre silné potopudné účinky. Navyše posilňuje imunitu, slúži ako účinná ochrana organizmu pred napadnutím baktériami a vírusmi. Má lahodnú chuť a nezameniteľnú vôňu. Jeho pitie sa využíva aj pri detoxikácii na odplavenie škodlivých látok z tela. Okrem toho budete po šálke lipového čaju zaspávať ako malé dieťa.

6. Medovkový čaj

Upokojuje podráždené nervy a odstraňuje bolesti hlavy. Medovka lekárska má podobné účinky ako Harmanček. Znižuje napätie a utišuje, no čo je najlepšie, nevedie k ospalosti. Upokojuje nervy, pomáha pri horúčkach a rovnako ako rumanček je vhodná pri tráviacich problémoch. Čaj pomáha liečiť opary, vhodný je pri menštruačných bolestiach, potláča žalúdočnú neurózu, aj nevoľnosti v tehotenstve.

Najnovšie z kategórie: Náš tip

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio