Beauty.sk Beauty.sk

Súrodenci Michal a Karolína z Prešova vyrábajú originálne ručne plisované sukne. Tradičné a sexy!
zdroj: Jankiv Siblings

Súrodenci Michal a Karolína z Prešova vyrábajú originálne ručne plisované sukne. Tradičné a sexy!

Dali tak modernú podobu tradičným sukniam, ktoré nosili už naše babičky.

Súrodenci Karolína a Michal Jankiv pôsobia pod spoločnou odevnou značkou Jankiv Siblings. Zameriavajú sa na plissé, plisovanie a plisované odevy. Pochádzajú a tvoría v Prešove, kde majú zriadený aj vlastný ateliér. V rozhovore nám prezradili, čo ich inšpirovalo k tvorbe tradičných plisovaných sukní, ako prebieha samotná výroba, ale aj to, aké známe osobnosti už obliekali. Ich tvorbu môžete podporiť sledovaním na ich oficiálnom Facebooku TU a Instagramovom profile TU.

1. Súrodenecké duo je netradičná kombinácia pre biznis, prezraďte nám hneď na úvod, nehádate sa pri práci?

Nenazvali by sme to hádanie. Skôr je to o tom, že sa vypočujeme navzájom, vymieňame si názory a dospejeme k nejakému úspešnému záveru. Vždy sa nám podarí spoločne sa dohodnúť. Od mala sme na seba veľmi naviazaní aj skrz to že ja, Karolína, mám vrodený zdravotný problém týkajúci sa nôh a absolvovala som už viacero operácii. Okrem toho, že si mimoriadne rozumieme a náš súrodenecký vzťah je veľmi blízky, pravdepodobne sa aj tento fakt podpísal pod naše silné puto a vzájomnú podporu. Trávime spolu skoro všetok čas a spoločne sme si toho už veľa prežili. Od mala sme zdieľali jednu detskú izbu, spoločne sme odišli študovať do Liberca a následne sme sa obaja presťahovali za prácou do Prahy. Rodičia nás od mala vychovávali k tomu, aby sme mali spolu dobrý vzťah. Veľakrát sa dokonca stalo, že nám dali písať trest v znení: „K sestre/bratovi sa správam slušne a úctivo :-).“ Sme spolu zohraní, preto nezažívame ani tzv. ponorkovú chorobu.

14695553_1258603930899784_2325643379267295280_n
Jankiv Siblings

2. Čo vás inšpirovalo k tvorbe tradičných plisovaných sukní?

Stále sme sa chceli odlišovať, robiť niečo iné ako ostatní a robiť to kvalitne. Plissé ako celok je veľmi špecifická, jedinečná a potrebná časť odevného priemyslu. Robí to veľmi málo ľudí vo svete, nie to u nás. V takomto poňatí ako to robíme my, to na Slovensku nerobí, dovolíme si povedať, nikto iný. Plissé ako také tvorí aj našu národnú históriu a kultúru. Je to niečo čo nevidíte bežne a nevenuje sa tomu každý. Oslovilo nás to od momentu, kedy sme s tým prišli prvýkrát do styku. Našu tvorbu si nezakladáme na niečom extrémne uletenom, umeleckom a nenositeľnom. Chceme aby náš produkt slúžil ľudom a bol prispôsobený požiadavkam dnešnej modernej doby. Snažíme sa zachovať a obnoviť toto tradičné, dá sa povedať, remeslo. Dať takýmto výrobkom život, spraviť z nich kúpyschopný nadčasový produkt a priniesť ho na trh medzi ľudí.

21433240_1740305022729670_39828283000960599_n
Jankiv Siblings

Ďalej sme chceli pretvoriť tradíciu plisovaných krojových sukni do nositeľnej podoby. Vniesť do súčasných trendov niečo čo poznajú aj naše babky ale v novej, modernej a nadčasovej podobe. Plisované sukne patrili kedysi medzi ženami k veľmi obľúbeným kúskom odevov a my im chceme prinavrátiť život a vyniesť ich opäť do ulíc. Plisované sukne, alebo plissé ako také neodmysliteľne patrí k žene. Samotná plisovaná sukňa je veľmi ženský a univerzálny módny kúsok, ktorý si môže žena obliecť na akúkoľvek príležitosť a stále bude vhodne a dobre oblečená. Plisovanie tu stále bolo a bude. Ide o nadčasovú a trendovú vec, ktorá sa stále v móde opakuje. V dnešnej dobe je veľmi žiadané a vyhľadávané aj vďaka tomu, že je to niečo iné a väčšinou ručne robené. Vlastniť plisovanú sukňu je podľa nás investícia do kúsku, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Jankiv Siblings

3. Kedy ste začali vyrábať sukne, bol to od malička váš sen?

Pôsobiť pod vlastnou značkou sme začali počas nášho štúdia v Liberci, kde sme sa obaja vyučili za dámskeho krajčíra. Vtedy sme si pod vedením našej majsterky odborného výcviku tvorili vlastné kolekcie pozostávajúce z rôznych typov odevov a hľadali sme, čo nám bude najviac sedieť. Plissé nás nadchlo natoľko, že sme sa mu rozhodli venovať, približne v novembri 2016. Produkt s ktorým sme boli spokojní a bol predaja schopný, prišiel v apríli 2017. Naša výroba sa aktuálne venuje sukniam. Je to momentálny stav pri ktorom sme sa naučili správne plisovať a spracovávať plisované látky. Máme v pláne aj iné odevy s prvkami a vsadkami plissé a nové vzory plisovacích foriem, ktoré budú na Slovensku jedinečné. Taktiež plánujeme spolupráce s rôznymi osobnosťami, dizajnérmi a návrhármi.

4. Michal, inklinoval si k móde už predtým, než ste sa začali venovať plisovaniu?

Vo svojom živote mám také 3 hlavné body záujmu. Šport, odevníctvo respektíve módu a armádu. Šport na vyššej úrovni som už absolvoval. Výroba a zhotovenie odevov, šitie a celkovo odevníctvo ma vždy veľmi zaujímalo. Či už výlučne ručne šité odevy alebo konfekcia. Fascinuje ma ten začiatok, proces a výsledok, ako to všetko do seba zapadá a vytvorí celok. Chcel som mať aj vlastnú odevnú značku a ponúkať niečo iné ako veci bežne dostupné v obchodoch. Teraz sa mi to spoločne s Kajkou plní. Armáda je vec ktorú som zatiaľ neskúsil. Možno mi ešte "prepne" v neskoršom veku (smiech).

21083621_1720460214714151_7037781074822545953_o
Jankiv Siblings

5. Máte nejak rozdelené svoje úlohy?

Keďže sme obaja vyučení krajčíri, tak sa na celej výrobe podieľame spoločne a ovládame celkový proces výroby. To znamená, že momentálne si všetky výrobky aj šijeme. Avšak niektoré úlohy máme rozdelené. Karolína sa pre svoj cit pre módu a vizualizáciu celkového modelu venuje umeleckej časti ako navrhovanie, kombinácia látok, vzorov plissé a konečným úpravám. Taktiež komunikuje so zákazníkmi, pomáha im pri rozhodovaní a radí im pri celkovom stylingu. Zároveň sa prevažne venuje aj propagácii na sociálnych sieťach.

Michal má na starosti celkový proces plisovania, vyberá vzory foriem plissé a vyrába nové plisovacie formy. Taktiež sa venuje obchodnej a grafickej činnosti. Zároveň šije modely ktoré si vyžadujú vysokú precíznosť a presnosť. O všetkom však rozhodujeme spoločne. Každý návrh, výber látky, vzoru plissé či obchodné rozhodnutie riešime spolu.

6. Ako dlho trvá vyrobiť jednu sukňu?

Keďže sukne väčšinou vyrábame vo viacerých kusoch naraz, tak to nevieme s úplnou presnosťou povedať. Celková výroba je rozdelená na viacero etáp, kedy nám pri procese našívania odevných súčastí na látku pomáhajú krajčírky s ktorými externe spolupracujeme. Ak by sme to brali vyslovene na jeden kus s celým procesom u nás, je to cca 7 hodín. Záleží to od druhu sukne, zvolenej formy plissé, zdobenia, spracovania a celkovej náročnosti, preto sa dĺžka výroby môže líšiť.

21150384_1724054524354720_7249997649430676887_n
Jankiv Siblings

7. Prepadla plisovaným sukniam aj nejaká známa osobnosť?

Chceli by sme povedať že každá jedna naša zákazníčka alebo nositeľka našej sukne je pre nás výnimočná a sme za ňu úprimne vďační. Chceme aby naše sukne nosili ženy v akomkoľvek veku, postavení a zároveň sa v nich cítili krásne a výnimočne. Mali sme však tú česť spolupracovať už aj so známymi osobnosťami. Našu čistú plisovanú sukňu a golier mala na sebe krásna Tamarka Heribanová na Avon pochode v Bratislave. Začiatkom septembra sa v našom ateliéri zastavil skvelý moderátor Milan Junior Zimnýkoval s rodinkou. Všetky ženy ktoré priviedol, odchádzali so sukňou z našej dielne. Na zákazku sme vyrábali sukne podľa požiadaviek pre ich malé slečny a pre Juniorovu dcérku Sašku. Najnovšie si našu sukňu obliekla aj veľká životná bojovníčka známa po celom svete, Ivanka Danišova, ktorá sa takto ukázala v rôznych reláciách a talkshow. Za úspech pokladáme aj našu účasť na prestížnej výstave Trenčín mesto módy, kde sme sa prezentovali a ponúkli našu tvorbu a službu plisovania širokej verejnosti.

19400136_1551412084952299_4117999806608759025_n
Jankiv Siblings

8. Odkiaľ nakupujete látky?

Látky nakupujeme zo slovenských a českých veľkoobchodov a obchodov. Používame materiály, kde je hlavnou zložkou umelé vlákno. Na týchto materiáloch je totiž plissé trvácne, stálé a sklad sa po vypraní alebo chemickom čistení nenarovná ani nenaruší.

9. Dá sa takouto záľubou aj uživiť?

My to nemáme ako záľubu. Naša odevná značka je naša hlavná pracovná a zárobková činnosť, ktorú naplno rozvíjame. Venujeme sa jej na 100%. Aj keď pôsobíme oficiálne iba 10 mesiacov, darí sa nám pomerne dobre, za čo vďačíme hlavne našim zákazníkom.

10. Máte nejaké plány do budúcna?

Plány a ciele máme jasne stanovené. Niečo sme už aj načŕtli pri otázkach vyššie, uvidíme však v akom časovom horizonte ich budeme schopní naplniť. Nechceme nič konkretizovať, ale v súčasnosti už pracujeme na ich realizácii. Veríme že slovensko-českú scénu obohatíme o umenie plisovania. Možnosti čo sa dá robiť s plissé je veľa, tak sa nechajte prekvapiť.☺


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Made in Slovakia

Pozri viac

Fun rádio