BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Počas tehotenstva sa vyhýbajte stresu! Vaše bábätko si ho totiž zapamätá
zdroj: unsplash.com

Počas tehotenstva sa vyhýbajte stresu! Vaše bábätko si ho totiž zapamätá

Napriek tomu, že nenarodené dieťatko nemá dokonale vyvinuté všetky zmysly, vníma toho naozaj veľa.

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, či si môže bábätko niečo pamätať z bruška? Predsa tých 9 mesiacov, ktoré v ňom strávi, je celkom dlhé obdobie. Ani jeho život sa nezačína dňom, kedy "uzrie svetlo sveta". Srdiečko mu začína biť už v 6 týždňoch, v 8 týždňoch sa začínajú vyvíjať všetky telesné orgány a v 10 týždňoch už dieťa získava ľudskú podobu. Pred sebou má však ďalších 26 dlhých týždňov. Verte alebo nie, aj z tohto obdobia si dieťa veľa vecí pamätá. Pozrime sa teda spoločne na to, čo presne si dieťa pamätá ešte z bruška.

City, pocity, emócie

Známy psychológ a autor kníh pre rodičov, Robin Grille tvrdí: „Každá skúsenosť, ktorá má výrazný radostný alebo bolestný emocionálny význam, má na vyvíjajúcu sa nervovú sústavu bábätka pretrvávajúce vplyvy, či už je alebo nie je neskôr schopné si túto skúsenosť vedome vyvolať." Preto si každé dieťatko so sebou na svet prinesie emocionálne spomienky, ktoré sa môžu jedného dňa "prebudiť". Patrí medzi ne napríklad: stres matky. Ak totiž mamička prežíva ťažšie obdobie, alebo nemá kľud, vyľučuje  sa jej v tele veľa stresového hormónu, ktorý sa dostáva aj k plodu. Stres a strach teda doputujú aj k dieťaťu.

Hlasy

Určite ste už počuli, že s bábätkom sa máte rozprávať už v brušku. Každé totiž nejakým spôsobom reaguje na hlasy a zvuky, ktoré tlmene doliehajú k dieťaťu. Tie si po narodení pamätá, preto nie je ojedinelým prípadom, že na upokojenie alebo uspatie postačí hudba, ktorú si zapamätalo z bruška a mamina ju počúvala počas tehotenstva.

sean-roy-202825
unsplash.com
Tlkot srdca

Dieťa začína na rôzne zvukové podnety reagovať až kolo 24. týždňa tehotenstva. Uši síce nemá  ešte perfektne vyvinuté, ale určite počuje. Najobľúbenejším zvukom  je preto určite pravidelný tlkot srdca matky. Taktiež očuje všetky procesy, ktoré v tele prebiehajú, napríklad konzumáciu potravy alebo tekutín. Preto novorodenec miluje zaspávať v náručí mamy, kde počuje jej tlkot srdca.

Hojdanie

Veľa bábätiek zaspáva až keď sa s nimi začne hojdať alebo sa vydajú na jazdu kočíkom. Je to úplne logické, keďže tento pohyb im pripomína pohyb, ktorý zažili s matkou v brušku. Preto jemné pohupovanie zo strany na stranu, hojdanie v postieľke či natriasanie na rukách dokážu dieťa  upokojiť a dokonca aj ukľudniť a uspať. 

Najnovšie z kategórie: Mama a dieťa

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio