BEAUTY.sk BEAUTY.sk

Prečo je práve generácia Y tou najvystresovanejšou zo všetkých?
zdroj: Photo by Sherry Zhu on Unsplash

Prečo je práve generácia Y tou najvystresovanejšou zo všetkých?

Presnejšie sa jedná o generáciu Millennials, ktorú tvoria mladí vo veku od 18 až do 35 rokov.

Zdá sa, že väčšina členov generácie Y žije vo svete chronickej a neprimeranej úzkosti. Podľa Americkej psychologickej asociácie zažívajú práve títo ľudia viac stresu než ktorákoľvek iná generácia. Najviac trpia predovšetkým študenti vysokých škôl, ktorí sa s každým rokom zdajú byť stále viac vystresovaní. Takmer polovica z nich vyhľadáva odborné poradenstvo kvôli rôznym problémom s duševným zdravím. Každý kto patrí do tejto skupiny vie, čo to obnáša. Vysoké nároky kladené už od strednej školy a kedže v dnešnej dobe je vysoká škola už pokladaná za nutnosť, je tlak na vzdelávanie naozaj veľký. A tak isto je to aj s hľadaním práce hneď po ukončení školy a zakladaním rodiny. 

Finančný a kariérny úspech motivovaný strachom

Obávame sa, že nemáme dosť a ani v budúcnosti nebudeme dobre zabezpečení. Zistilo sa, že náš stres sa nezníži ak nás v práci povýšia alebo nám ponúknu vyšší plat. V mnohých prípadoch je to však presne naopak a povýšenie môže viesť k viac hodinám stráveným v kancelárii a tiež vidinou ďalšieho kariérneho rastu, ktorý pre nás nikdy nebude dostatočný. Viac peňazí nás okamžite vedie k vyšším očakávaniam v budúcnosti, pretože nikdy nebudeme mať dostatok. A platí aj jednoduché pravidlo, že čím vyššie príjmy máme, tým sa nám zvýšia aj naše výdavky a životné štandardy. Starostlivosť o naše duševné zdravie má okamžitý vplyv na myslenie, ale aj telo. Preto čím skôr si ľudia uvedomia, že šťastie nie je iba o dostatku peňazí a nedosiahnuteľnom kariérnom postupe, tým skôr sa im podarí predísť nepríjemným následkom stresu. 

Photo by Nik Shuliahin on Unsplash

Tlačí nás nepretržitý cyklus PRÁCA - STRES - PENIAZE

Nemáme čas na cvičenie, prípravu chutnej, čerstvej a hlavne zdravej večere alebo návštevy priateľov. Keď konečne prídeme domov zo školy alebo práce, kde strávite približne 12 hodín, nemáte čas a ani energiu naozaj na nič. Zrazu v našich životoch už nie je miesto, aby sme sa starali o seba a o tú najdôležitejšiu vec, ktorou je zdravie, a to bez ohľadu na to, aké je dôležité. Za šťastie môžete považovať, ak vás vaša práca baví a robíte ju s láskou. No ak patríte k tej menej šťastnej skupine ľudí, ktorí sú nútení pracovať iba kvôli poplatkom spojeným so školu, či ubytovaním alebo splácaním úveru, ocitli ste sa v nepretržitom cykle, z ktorého nie je už tak ľahké vystúpiť.

Výčitky spoločnosti a rodinný život

Ľudia z generácie Y odkladajú manželstvo na neskôr v porovnaní s akoukoľvek inou generáciaou predtým. Robia to z mnohých dôvodov a väčšina z nich je aj opodstatnená. Veľa žien je finančne nezávislejších a samostatnejších, ako to bolo doposiaľ zvykom. Pri výbere partnera sa tiež stávame opatrnejšími. Počkáme, až budeme finančne stabilní, skôr ako budeme mať deti, a preto sa mnoho žien rozhodlo odložiť materstvo. Veľa ľudí žije šťastný a plodný život bez manželstva. Muži tiež zmenili svoje správanie oproti minulosti a sú rozvážnejší a zodpovednejší pri nadväzovaní nových vzťahov. Taktiež sa veľmi nehrnú do manželstva už po niekoľkomesačnej známosti. A niektorí ľudia toto všetko odkladajú aj preto, že by sa nejaký čas ešte radi venovali sebe a svojim záľubám.

Photo by Xavier Sotomayor on Unsplash

Ako poraziť stres raz a navždy

Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť dnes a zbaviť sa tak stresu, aby ste zostali zdraví a šťastní:

  • Trávte viac času vonku. Príroda má neskutočnú silu, skúste aj túto formu relaxu. 
  • Investujte čas a energiu do vecí, ktoré sú naozaj dôležité.
  • Nájdite cvičenie, na ktoré sa budete skutočne tešiť.
  • Dobrovoľníctvo. Zapojte sa do nejakého projektu, pre dobrú vec.
  • Čítanie vám prinesie nové myšlienky. 
  • Minimalizujte používanie sociálnych sietí.
  • Jedzte zdravé jedlo, po ktorom sa budete cítiť dobre.
  • Naučte sa žiť v rámci svojich prostriedkov.
  • Vedome sa starajte o seba - o svoju myseľ, telo a dušu.
  • Boj s perfekcionizmom. Nechajte "dokonalosť" a buďte takí dobrí, akí dokážete byť. 

Najnovšie z kategórie: Náš tip

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio